Kruhy po očima: Kosmetika na ně nestačí!

Kruhy po očima: Kosmetika na ně nestačí!

Na prohlubující se vrásky nebo kruhy pod očima, které nemizí, si s kosmetikou nevystačíte. Je to práce pro estetického dermatologa, botulotoxin, tělu vlastní kyselinu hyaluronovou a nejmodernější typ laseru. Víme, jak fungují.

Není pravda, že za ně vždycky může špatný životní styl s nedostatkem spánku a hromadou stresu. Jestli máte kruhy pod očima i v okamžiku, kdy jíte zdravě, hlídáte si pitný režim, spíte do růžova, netrpíte  žádnou nemocí a poctivě používáte oční krémy, bude problém v samotné pokožce.  Modravé zabarvení způsobují krevní vlásečnice, které prosvítají pod tenkou pokožkou, která  navíc přiléhá  těsně  ke kosti. Čím tenčí pokožka je, tím jsou kruhy viditelnější. Zhoršuje se to zvlášť s věkem, protože se už tak tenká  pokožka  ztenčuje ještě víc a navíc povoluje, takže je celá oblast ještě o něco tmavší.

Kruhy, co nikdy nemizí

Takový typ kruhů člověk ve většině případů podědí. Poznáte je tak, že na ně nezabírá prostě nic – ani vylepšená  životospráva, ani speciální krémy nebo séra. A pravdou je, že s nimi často zcela nezatočí ani estetický dermatolog. Záleží totiž na tom, nakolik jsou kruhy propadlé. Ty výraznější a hlubší se paradoxně dají vyřešit snáz. „Můžeme je vyplnit kyselinou hyaluronovou. Propadlá oblast se tak vyhladí, a kruhy nebudou tak výrazné. Také cévy už nebudou tolik prosvítat,“ vysvětluje korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl Edita Jatšová s tím, že se kruhy dají vyplnit i nepatrným  množstvím vlastního  tuku, který se nejprve odebere z jiné části těla, například z břicha nebo hýždí.  V obou případech je výsledek vidět hned.

Tuk nebo kyselina?

Tukové výplně jsou výhodnější  v tom, že efekt většinou vydrží déle, na druhou stranu je ale tahle  metoda  časově  i finančně náročnější. „Kyselina hyaluronová navíc nefunguje jenom jako výplň, ale zároveň stimulujeme  v kůži novotvorbu kolagenu. I když se zhruba po roce vstřebá, bývá kůže v lepším stavu než před zákrokem,“ upozorňuje korektivní dermatoložka Jatšová. Samotné vyplnění kyselinou  hyaluronovou trvá nanejvýš 20 minut. Kyselina se aplikuje  pomocí tenké  injekční jehly nebo kanyly přímo nad  kost  a zákrok  nijak  zvlášť nebolí. Většinou je cítit jen lehké štípání, které se dá omezit znecitlivujícím krémem naneseným hodinu před zákrokem.  Výplň vlastním  tukem  se dělá tenoučkou kanylou, trvá však déle, protože je třeba počítat s tím, že se odebraný tuk musí speciálně  upravit, aby se dal do očního okolí ‚přesadit‘. Samotná  aplikace jinak probíhá  podobně  jako v případě  kyseliny hyaluronové.  V obou případech je třeba počítat s tím, že se mohou objevit otoky a modřiny,  které  se však během několika dní vstřebají.

Kolik zaplatíte

Výplň kyselinou hyaluronovou – 5000–8000 Kč

Výplň vlastním tukem – 12 000–15 000 Kč

Rozprouděte krev a lymfu

Právě na nich závisí, jestli se po ránu probudíte s oteklýma očima a tmavými kruhy. Nejlíp funguje jemná mikromasáž očního okolí, kterou si můžete nechat udělat u kosmetičky. Tahle čtvrthodinová procedura zlepší prokrvení křehké pokožky v očním okolí, a tím i její výživu. „Mikromasáž funguje jako výborná prevence vrásek, tmavých kruhů i pytlíků pod očima,“ říká kosmetička Hana Jurášková. Ledacos ale zvládnete i doma při nanášení očního krému. „Krev a lymfu rozpumpujete jemnými tahy směrem od vnitřního očního koutku k vnějšímu,“ radí kosmetička. V redakci se nám osvědčily i lehké gelové přípravky proti kruhům a otokům s kovovou či keramickou aplikační kuličkou. Ta oblast při nanášení jemně masíruje.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.