Syn trpí na jaře a na podzim bolestmi!

Syn trpí na jaře a na podzim bolestmi!

Náš syn Ondřej (8let) trpí už od 3 let bolestmi břicha. Vypozorovala jsem, že tyto bolesti ho trápí na jaře a na podzim. Loni na podzim mu v nemocnici diagnostikovali zánět střev - prý zácpa. Pak ale objevili Campylobacter. Teď v únoru nám v Gastroeterolobické ambulanci řekli - Campylobacter už nemá, je zdravý. My ale řešíme dlouhodobé bolesti břicha, již od 3 let. Při posledních testech už neměl zvýšený ani calprotectin ani hemoglobin. Je možné, že zvýšené hodnoty calprotectinu mu našli na podzim, protože prostě tehdy bylo období, kdy ho bolívalo břicho a teď v únoru, kdy ho nebolí, tak ty zvýšené hodnoty nenašli? Prosím, poraďte! Jde mi o to, že vlastně už asi 5 let neustále chodíme k pediatrovi, který nám říká, že mu mám koupit laktobacily. Ale každé jaro a každý podzim má velké bolesti břicha. Já vlastně nevím, co mu mám na to dávat. Někdy zabere Ibalgin, někdy ne. Moje otázka tedy zní: Když v období, kdy syna nebolívá břicho, nenajdou zvýšený calprotectin ani hemoglobin, nejedná se tedy o zánět střev? Anebo pokud by se jednalo o zmíněný zánět střev, zvýšené hodnoty by bylo možno najít v testech celoročně? Má vůbec cenu to řešit? Pří poslední návštěvě Gastro ambulance mi bylo řečeno: "Nehledejte nemoc tam, kde nic není". Já si nechci vymýšlet nemoci (kdyby nám loni na podzim neřekli, že podle testů to vypadá na zánět střev, tak ani nevím, že taková nemoc existuje), ale na druhou stranu neléčené záněty v těle mohou vyvolat rakovinu. Náš sedmiletý soused má rakovinu. Proto si myslím, že pokud už tento problém řešíme několik let, má cenu bojovat, abychom se dopracovali k nějakému řešení. Děkuji a doufám v odpověď. Pavlína D.

MUDr. Anna Jungwirthová

Gastroenteroložka, spolu s manželem provozovatelka privátní kliniky EGK s.r.o – Sanatoria u sv. Anny v Praze. Vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvovala stáže v zahraničí, například v Japonsku.

Podle popisu několikaletých sezonně se objevujících bolestí břicha u dítěte (jaro-podzim ), jistě prožíváte velkou nejistotu. Chci vám ovšem říct, že diagnostikovat nemoc a orientovat se v ní u dětí pouze podle laboratorních hodnot je velmi obtížné.

Základním krátkodobým ukazatelem nemoci není fekální calprotectin (ten využíváme hlavně na monitoraci úspěšnosti či neúspěšnosti léčby u nespecifických střevních zánětů), ale CRP – C-reaktivní protein a sedimentace červených krvinek.

Calprotectin není specifický jen pro střevní zánět, ale i pro střevní infekci – a tu syn měl – Campylobacter jejuni.

U syna bych v období bolestí břicha zařídila vyšetření dětským chirurgem – je potřeba vyloučit chronický zánět appendixu nebo vyloučit Meckelův divertikl.

MUDr. Anna Jungwirthová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.