Jízda na koni dokáže i s nemocným tělem zázraky

Jízda na koni dokáže i s nemocným tělem zázraky

Dnes desetiletý Kuba se narodil s dětskou mozkovou obrnou. Navíc mu život komplikují ještě další diagnózy, jako je hypotonický syndrom, sekundární epilepsie či centrální porucha zraku. Jeho start do života tedy nebyl vůbec snadný.

Maminka se Jakubovi odmalička velmi intenzivně věnuje a dosáhli spolu všech maximálně možných pokroků. Po několika krátkodobých hiporehabilitačních pobytech se v roce 2009 rozhodli věnovat se léčbě s pomocí koní intenzivně a pravidelně.

Kuba V.Zpočátku nebyl Kuba vůbec schopen jakéhokoliv samostatného držení trupu, používal však i doma vertikalizátor a tak se na Toulcově dvoře, kam na hipoterapii docházel, rozhodli zkusit to na koni již od začátku vsedě. Samozřejmě s oporou ergoterapeutky a asistentů. Kuba začal dvakrát týdně jezdit. Rozuměl si s Davidem, svým asistentem a moc rád měl od začátku i kobylku, která s ním pracovala. Hipoterapie mu tak pomáhala nejenom po fyzické stránce, ale i po té psychické. Kuba byl veselý, smál se, s Davidem si při terapii zpívali a pobrukovali.

Pokroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve druhé společné sezóně již Kuba dokázal na koni sedět bez opory, lépe držel trup i hlavu i při běžných hrách doma a čas, po který vydržel samostatně sedět, se postupně prodlužoval. Kuba dokázal sám sedět už i na kráčejícím koni a vydržel i půl hodiny. A pro hendikepovaného není vůbec jednoduché udržet rovnováhu na pohybujícím se zvířeti, obzvláště v případě, že máte vážnou oční vadu. 

IMGP2642Koně Kubu opravdu nadchli. Léto, zima, horko, déšť, jezdil stále. A tak se mu, kromě jeho fyzické kondice, zlepšila i imunita a odolnost. Nebyl prakticky vůbec nemocný. Samozřejmě během léčby přicházely komplikace, jeho oblíbená kobylka se zranila a tak si zvykal na nové zvíře. Před dvěma lety ho navíc začala velmi trápit kyčel a způsob práce s koněm tedy museli terapeuti přizpůsobit jeho aktuálnímu stavu. I to ale společně zvládli a tak Kuba jezdí dodnes. Dokáže sedět, záda se mu rovnají a svaly pracují tak, jak mají. Chodit ho hipoterapie nenaučí, pocit, že kráčí, mu ale koňské nohy propůjčují pravidelně a on i jeho maminka to velmi oceňují.

Hiporehabilitace pomáhá ročně tisícům dětí i dospělých s nejrůznějšími fyzickými i psychickými problémy. Vždy je ale nutné vybrat takové středisko, které je skutečně profesionální, má odborný zdravotnický personál a speciálně vycvičené koně. V České republice jich jsou desítky a sdružuje je Česká hiporehabilitační společnost, na jejíchž stránkách najdete kompletní seznam a další důležité informace.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.