Hiporehabilitace neboli léčba koněm pomáhá tělu i psychice

Hiporehabilitace neboli léčba koněm pomáhá tělu i psychice

Terapie prostřednictvím koně je stále populárnější, také proto, že dokáže pomoci nejen tělesně, ale i psychicky nemocným či lidem s jiným znevýhodněním.

Stovky spokojených klientů, nadějných sportovců a především šťastných dětí i dospělých. Taková je vizitka České hiporehabilitační společnosti (ČHS), která působí v České republice už dvaadvacet let.

Některou z forem hiporehabilitace za dobu existence ČHS využívají tisíce zájemců ročně. „Máme 36 členských organizací a každá z nich pracuje zhruba se sto padesáti klienty. Ročně se tedy jedná o více jak 5 000 lidí, kterým je k dispozici téměř 180 speciálně připravených hiporehabilitačních koní,“ uvádí Věra Lantelme, předsedkyně ČHS a vyzývá veřejnost: „Právě odbornost střediska, příprava koní, vzdělání terapeutů a instruktorů je základem úspěchu a zároveň podmínkou toho, aby práce s koňmi byla bezpečná.“

Kůň pomáhá i v léčbě psychických onemocnění nebo při šikaně

SPV_PIRUETA Psychiatrická nemocnice Havlíčkův Brod (3) (850x1280)Hiporehabilitace je veřejností chápaná především jako metoda, jež pomáhá fyzicky postiženým, například vozíčkářům, kteří využívají zejména hipoterapii. Ta je však jedním ze čtyř rovnocenných oborů hiporehabilitace. „Stále větší popularitu si získává psychoterapie pomocí koní, která pomáhá lidem s duševními poruchami, jako je deprese, poruchy nálad, schizofrenie či poruchy příjmu potravy. Dalším oborem jsou Aktivity s využitím koní (AVK) jako metoda speciální a sociální pedagogiky zaměřená na problémy s příliš agresivním nebo naopak submisivním chováním, šikanou a podobně. Poslední, sportovní disciplínou, je parajezdectví,“ vysvětluje Věra Lantelme.

Úspěchy hiporehabilitace 

Práce s klienty různého věku i hendikepu je různorodá a pokrok je potřeba vnímat velmi individuálně. „Úspěchem může být projevená radost u autistického chlapce, který po prázdninové pauze přijel ke koním, začal tleskat a říkat „těším“. Jindy je úspěchem včas zahájená hipoterapie u několikaměsíčních kojenců, kterým se díky koním podaří správně popostrčit jejich vývoj a oni „doběhnou“ své vrstevníky tak, že dnes by nikdo nepoznal, že se narodili i o tři měsíce dříve a lámali nad nimi hůl,“ vysvětluje Vera Lantelme a zároveň tak popisuje některé možnosti využití koní.  

Pozitivním příkladem je i příběh dnes již třiadvacetiletého Honzy. S hipoterapií začal jako pětiletý, s diagnózou dětské mozkové obrny hemiparéza a jeho velkým snem bylo pořídit si vlastního koně. V pubertě už začal do sdružení docházet jako pomocník a postupně přešel z hipoterapie k aktivnímu jezdectví. Začal se učit jezdit na koni a později se dal na westernové ježdění. Už má za sebou i skutečné závody, koupil si vlastního koně a se sdružením, kde jako chlapec začínal, je stále v kontaktu.

Česká hiporehabilitační společnost

ČHS byla založena v roce 1991 jako Československá hiporehabilitační společnost, v roce 1993 se rozdělila na Českou a Slovenskou. V současné době sdružuje 36 členských organizací ve většině krajů republiky. Jednotlivá střediska se zabývají různými metodami hiporehabilitace – hipoterapií, psychoterapií pomocí koní, parajezdectvím a aktivitami s využitím koní. ČSH se dále snaží podporovat vzdělávání pracovníků v jednotlivých disciplínách hiporehabilitace, sjednotit požadavky na výcvik, přípravu a využití koní v hiporehabilitaci s ohledem na welfare koní, poskytovat zájemcům o hiporehabilitaci relevantní informace, podporovat a motivovat poskytovatele hiporehabilitace zprostředkováním informací nebo rad, sdílením informací, zkušenostmi, příklady dobré praxe. Více se dozvíte ZDE.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.