Čeká mě exotická dovolená, jsem ale těhotná, mohu letět?

Čeká mě exotická dovolená, jsem ale těhotná, mohu letět?

Měli jsme naplánovanou cestu do Thajska a po koupi letenek jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Let bohužel nejde bez sankcí nijak zrušit ani změnit, takže zvažujeme, že se tam přece jenom podíváme. Při odletu budu ve 26. tt. a vracet se budu ve 29. tt. Těhotenství probíhá bez komplikací a já se cítím perfektně. Slýchávám různé názory a už začínám mít i strach, přesto se moc těším, i když vím, že to bude náročnější. V Thajsku jsme již jednou byli, takže vím, do čeho jdu. Všechna očkování jsme již prodělali loni a let by neměl být v kuse 12 hod., protože budeme přestupovat v Turecku. Potvrzení od lékaře dostanu a dokonce jsem našla i pojišťovnu, která mě pojistí na jakékoliv komplikace a případný předčasný porod. Chtěla bych se zeptat na váš názor, popřípadě zkušenosti. Děkuji, Helena

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Let v těhotenství nevadí. Rozhodně nehrozí předčasný porod, nehrozí ozáření kosmickými paprsky ve výškách, jak se někdy tvrdí. Jediné reálné riziko, i když ne velké, je trombóza žil dolních končetin. Nikdy v životě totiž žena nemá větší riziko žilní trombózy, než v těhotenství. Podporující faktory jsou dehydratace (a z ní plynoucí zahuštění krve) a dlouhodobé sezení, a toho všeho se těhotné při dálkovém letu dostane bohatě. V economy class dostane sotva 2 deci kokakoly, pokud vůbec něco, láhev s pitím jí na palubu vzít nedovolí a s procházkami během letu je to také problematické.

Zvýšení rizika trombózy není dramatické, já takovou komplikaci u žádné ze svých těhotných nepamatuji, ale je třeba to vědět. Pokud jde o můj názor, já svým těhotným pacientkám létat nezakazuji.

Jiné komplikace nehrozí, toto období těhotenství není k nějakým problémům příliš náchylné. Je třeba mít nějaké potvrzení od lékaře, že je těhotná “fit to travel”, protože by mohli dělat potíže na letišti. To moje pacientky zažily rozhodně častěji než potíže zdravotní.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.