Mrznou psi stejně jako my?

Mrznou psi stejně jako my?

S plískanicemi a přízemními mrazíky snad každého majitele psa napadne: Mám mu pořídit obleček? Záleží na stáří psa a na tom, v jaké je kondici.

Oblékání psů není ve většině případů důkazem pozorné péče majitelů, ale spíše dalším případem  polidšťování psů. „Normální zdravý pes žádné ošacení nepotřebuje,“ říká veterinářka Hana Kinská. Dostatečnou tepelnou ochranu mu totiž poskytuje srst. A to i srst krátká. „Jak to funguje, věděli už staří beskydští bačové, kteří v létě nosili kožich chlupy ven a v zimě chlupy dovnitř. Mezi jednotlivými chlupy a pokožkou se totiž vytváří vzduchová vrstva, která v letě chrání před sluncem a v zimě před chladem,“ vysvětluje veterinářka. Pes má zároveň velmi dobrou termoregulaci. „Pokud mu majitel na procházce dopřeje dostatek pohybu a neuváže jej do louže před samoobsluhou, zahřeje se přirozenou cestou sám.“

Nebezpečné oblečky

Teplé oblečení je zbytečné podle veterinářky nejen pro psy žijící ve vytápěných bytech, ale i psy zvyklé žít venku v kotci. A pokud psa přesto oblečete, hrozí, že se pes přehřeje. A aby vyrovnal  teplotu, bude dýchat s otevřenou mordou. „Bude se snažit do sebe dostat  co největší objem chladného  vzduchu a absurdně  se tak zvýší nebezpečí prochladnutí,“ varuje veterinářka.

Výjimky existují

Pokud teploty klesnou pod nulu, obleček budou potřebovat podle veterinářky plemena jako naháči a také nemocní psi. „Třeba jezevčíkovi s bolavou páteří může psí bederní pás jen prospět.“ Zdravý pes  se pak musí o to víc hýbat. V době mrazů je také dobré zvýšit krmné dávky psům žijícím venku. V zimě jsou jejich energetické nároky vyšší.

Tlapky trpí nejvíc

Posypové materiály mohou způsobit městských psům velké problémy. „Rozumné je proto před procházkou polštářky tlapek namazat. K dispozici je celá řada speciálních krémů, ale postačí
i obyčejná Indulona,“
radí veterinární sestra Vladimíra Tichá. Řada lidí po každém venčení psovi končetiny vykoupe.

„Jenže mokrá psí tlapka je výborným prostředím pro pomnožení různých mikroorganizmů,“ varuje Vladimíra Tichá  s tím, že pravidelné mytí v kombinaci  s mýdlem nebo šamponem rovná se často dlouhotrvající  kožní problém.  Proto i při péči o psí tlapky platí, že méně znamená více.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.