Menopauza: Hormony ano, nebo ne?

Menopauza: Hormony ano, nebo ne?

Samotná menopauza není nemoc. A pokud vám lékař rutinně předepíše hormonální substituční terapii, je to chyba. Správně by s vámi měl dopodrobna probrat přínosy a možná rizika.

Jsou situace,  kdy není nad čím váhat. Léčba určitě pomůže, když máte potíže (nejčastěji to bývají návaly) a nezvládáte je krotit jinak. Lékaři  se  příliš  nerozmýšlejí, ani když je pacientka  ohrožená  osteoporózou – to bývají hlavně hubené ženy se sedavým zaměstnáním, které se ani ve volném čase příliš nehýbou, takže jejich kosti nejsou dostatečně zatěžovány. Určitě je dobré kolem padesátky absolvovat denzitometrii, tedy měření  hustoty  kostí, které  lékaři napoví jak postupovat dál.

Problematické je, když přechod  nastane neobvykle brzy, třeba  před čtyřicítkou, ať již přirozeně, nebo v důsledku operativního odstranění  vaječníků. Riziko se samozřejmě zvyšuje, pokud  se několik  zmíněných faktorů zkombinuje, například že velmi hubená žena dospěje do menopauzy před čtyřicítkou. „Důvody podání hormonů mohou být i čistě psychologické;  když prostě  vidím, že ty hormony chce, má dojem, že jí to prospěje  a s nimi bude spokojenější,  nebo když vím, že psychicky  těžce nese  ztrátu menstruačního krvácení.  Pro řadu  žen je symbolem ženství a mládí. Pak hormonální substituci  předepíšu,“ popisuje zkušenosti ze své ordinace gynekolog Alexandr Barták. A to je důležité: měla byste vědět, že konečné rozhodnutí je jen na vás.

Co sedne a nesedne

Stejně jako je mýtus, že některá  antikoncepce  je šetrná,  a jiná nikoliv, neexistují ‚šetrné‘
a ‚nešetrné‘ přípravky  hormonální substituční léčby. Existují  jen takové, které  konkrétní  ženě  vyhovují, nebo  ne. Trendem  v klimakterické medicíně  jsou dnes nízkodávkové  preparáty.  Když vám tedy lékař bude nasazovat hormonální substituční terapii (HST), začne těmi s nejmenším možným množstvím hormonů. Zásadní bude, jak na ně zareagujete. Mělo by se vám výrazně ulevit.

Pokud návaly stále přicházejí stejně rychle a ničivě jako dřív, cítíte se pořád nateklá a nafouknutá,  máte potíže se spánkem  či suchostí  v pochvě, je jasné, že dávka není dostačující.  K lékaři  byste  se měla vydat zhruba po třech až čtyřech měsících od nasazení. Spolu pak proberete, zda je potřeba léčbu změnit. Gynekologové jsou na to zvyklí, vnímavost k hormonální  substituci je velmi subjektivní  a hodně  záleží také na vašem psychickém rozpoložení. Cítíte-li vnitřně, že je vám polykání tabletek s hormony vlastně odporné, může se to na efektu pilulek odrazit. Vždyť
i klimakterické potíže samotné jsou do velké míry záležitostí psychiky. Lékaři se dušují, že pro pacientku, která se pro hormonální substituci rozhodne, najdou vhodnou léčbu vždycky.

Bojím se, že ztloustnu

Ačkoli se mezi ženami povídá, že se po nasazení hormonální substituční léčby tloustne, tvrdá  vědecká data to nepotvrzují. Nebo jinak – ženy v menopauzálním  věku tloustnou, to je fakt. Ale když se opakovaně zkoumalo, zda na váze nabírají víc ty s HST, nebo bez ní, ukázalo se naopak, že ženy s hormonální substitucí jsou na tom  lépe. V rozsáhlé  italské  studii s téměř  50 tisíci ženami se ukázalo, že ženy s chirurgicky navozenou menopauzou (laicky ty, které musely podstoupit operaci vaječníků, po které už nedochází k menstruaci) měly v průměru  vyšší hodnoty  Body Mass Indexu  než jejich vrstevnice, u nichž se menopauza  objevila sama od sebe. Víc kilo také nabraly ženy s diabetem  a vysokým krevním tlakem. Autoři studie dokonce  tvrdí, že ženy, které  užívají HST, nabírají  méně. Zkoumali dopodrobna také složení těla a přišli na to, že tyto ženy měly i méně tuku.  To potvrzují  rovněž  další studie. Ženy, které  tloustly, přitom  udávaly, že
v poslední  době omezily fyzickou aktivitu, načež jim ubylo svalové hmoty. O důvodech, proč to udělaly, studie nehovoří, nicméně se dá předpokládat, že to bylo kvůli únavě či depresivním  stavům.  Těmi více trpí ženy, u nichž se klimakterium dostavilo právě kvůli odebrání vaječníků. Vysvětluje se tak možná, proč ony nabírají nejvíce.

Bojíte se rakoviny prsu?

Obecně je třeba říci, že tohle riziko s braním HST stoupá.  Lékaři hovoří o takzvaném zvýšeném relativním riziku, což je číslo ukazující poměr výskytu nádoru mezi dvěma skupinami, které se liší jen jedním faktorem, v tomto případě užíváním hormonální substituce. Když je hodnota vyšší než 1, znamená to, že sledovaný faktor je spojený s rizikem. Představte si tedy dvě skupiny žen,
z nichž jedna užívá HST a druhá nikoli, přičemž jsou ve zhruba stejném věku a v podobném zdravotním stavu. V první skupině se objeví nádory o něco málo častěji, lékaři v tomto případě relativní riziko vyčíslili na 1,35. Jedná se přitom o pětileté  užívání HST. V absolutních číslech to znamená,  že na každých tisíc uživatelek HST ve věku 50 až 70 let připadnou dva nádory navíc oproti těm, co HST neberou. Při desetiletém a delším užívání je to podle výpočtů dalších šest případů rakoviny prsu navíc.

Lékaři jedním dechem zdůrazňují, že další faktory – jako například  věk prvního porodu (čím vyšší věk, tím vyšší riziko) nebo  předčasný nástup menstruace – jsou v porovnání s braním HST daleko rizikovější.

Nenávidět hormony za to, že rakovinu způsobují, je opravdu nespravedlivé. Lékaři mají k dispozici  řadu  studií, kdy se  ukázalo,  že zdravým prsům neškodí. Zřejmě však urychlují růst nádorů tam, kde k nim jsou dispozice. Narazíte také na studie, podle kterých mají uživatelky hormonální  substituce nižší úmrtnost na nádory prsu než jejich vrstevnice bez HST. Vědci si tady neprotiřečí, jak by se mohlo zdát,  menopauzální  ženy, které  užívají HST jsou totiž pod větším lékařským dozorem, takže je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že se na nádor přijde včas. A to je právě u rakoviny prsu zásadní.

Srdeční záležitosti

Je to trochu paradoxní. Nám ženám estrogen přece prospívá, díky němu máme oblé tvary a chrání nás proti srdečním  a cévním nemocem. Proč se z něj tedy stává s nástupem  menopauzy nepřítel,  jak lékaři nedávno  zjistili? Je to dáno právě věkem. Zatímco mladé cévy jsou pružné
(a k tomu jim pomáhá i estrogen) a bez usazeného  plaku, tím, jak stárneme,  se v jejich stěnách usazují aterosklerotické pláty. Pokud se už usadily, tak může právě estrogen podpořit jejich utrhnutí, a tedy vznik krevních sraženin.  I proto  se doporučuje  začít užívat hormonální substituci  brzy po skončení menstruace, kdy jsou cévy s velkou pravděpodobností ještě ‚čisté‘. Pak má ochranný efekt.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.