Mám alergii na léky?

Mám alergii na léky?

Užívám měsíc a půl Miflonid a čtvrtý den APO-OME. Od včerejška mám průjem - vzala jsem si Paralen a Endiaron. Dnes mi vyskočila po celém trupu vyrážka. Je průjem i vyrážka alergie z léků? A jak poznám z kterého? Spíše APO-OME i když ho beru teprve 4. den? Na alergii jsem si vzala Cezeru.

MUDr. Irena Kudrnovská

Praktická lékařka pro dospělé. Provozuje soukromou praxi na Praze 6, publikuje v odborných časopisech. Angažuje se ve Sdružení praktických lékařů.

Krásné sváteční dny, ve vašem dotazu je mnoho nejasností, abych vám mohla dát přesnou odpověď. Uvádíte, že jste měla nejdříve průjem a až pak vyrážku. Protože jste si brala Paralen, předpokládám, že jste měla i teplotu.

Nepíšete, jaká ta vyrážka je, zda jednotlivé pupínky, nebo splývavé plochy, zda je bledá, nebo jasně červená, nebo to jsou puchýřky, zda je jen na trupu, nebo na celém těle, zda svědí, atd. Také nepíšete, co jste jedla, po čem by se mohl objevit průjem, nebo zda nemáte nemocné dítě, nebo jste u něj nebyla na návštěvě.

Nepředpokládám, že by to byla alergie na Apo-ome, i když ani to se vyloučit nedá, spíše si myslím, že by se mohlo jednat o nějakou virosu. Ale přesnou odpověď vám nejsem schopna dát. Pokud byste měla dále horečku a vyrážku, navštivte svého praktického lékaře. Přeji vám klidné svátky bez jakýchkoli problémů a právě tak i celý nový rok.

MUDr. Irena Kudrnovská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Horac | 16. 03. 2014 v 11:08

    Užíval jsem Apo-Ome 20 asi měsíc. Asi po týdnu se mi občas někde objevil takový červený otok, asi jako když vás štípne komár. Potom se mi začala tvořit vyrážka na rukou, na prstech, taková kopřivka a červené fleky s otokem prstů. Kopřivka se pak objevovala i na těle, na ramenou, na pažích, na stehnech. Až jsem pochopil, že mám alergii na omeprazol 🙂
    Teď už je to 4 týdny, co jsem ho přestal užívat a kopřivka ustupuje. Takže po vysazení počítejte s kopřivkou ještě takových 5 týdnů ! Tento vedlejší účinek je popisován jako vzácný, ale není to pravda, alergii na omeprazol má podle doktorky hodně lidí. Já jinak na nic alergický nejsem.