Co může způsobovat ženskou plešatost?

Co může způsobovat ženskou plešatost?

Pane doktore, zajímá mne, zda jste se setkal ve své praxi s pacientkou, které by padaly vlasy v době, kdy užívá antikoncepci? Mám čtyřiadvacetiletou dceru, která užívá AK Stodette. Padají jí vlasy hlavně na temeni. Krev, štítnou žlázu i ostatní vyšetření má v pořádku. Gynekoložka jí řekla, že by antikoncepce neměla padání způsobovat, protože hladina mužského hormonu v jejím těle je nízká (pokud by to byla tzv. mužská plešatost).

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Antikoncepce obvykle růst vlasů zlepšuje. Zvýšenou hladinu testosteronu vaše dcera ani snad mít nemůže, když bere antikoncepci.

Mohl by to být androstendion, nebo dehidroepiandrosteron z nadledvin, ten se totiž při stanovení mužského hormonu ve výsledku neobjeví, obvykle se totiž stanovuje jen testosteron.

Zajímalo by mne, jestli má nějaké projevy nadbytku mužských pohlavních hormonů: růst ochlupení, vousy na bradě, mužské rozložení tuku… Pokud ale ne, není to v hormonech; nemůže se stát, že by se nadbytek mužských hormonů projevil jen padáním vlasů bez přítomnosti jiných projevů.

V takovém případě je to záležitost čistě dermatologická a hormony v tom nehrají roli. Pomoci by mohla antikoncepce s vyšší dávkou estrogenu (např. Vreya, Diane 35), ale zázraky bych bohužel nečekal.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.