Lze se zbavit pískání v uších?

Lze se zbavit pískání v uších?

Mého přítele trápí už skoro rok pískání v uších. Na audio a magnetické rezonanci je vše v pořádku, bral i nějaké léky, ale stav se nelepší. Na ORL mu řekli, že si na pískání musí zvyknout, že se to tak někdy stává. Co máme dělat?

MUDr. Erika Votavová

ORL specialistka. Pracuje v soukromém brněnském ORL centru v Pekařské ulici, hodně se zabývá dětskými onemocněními uší a také diagnostikou a léčbou poruch sluchu.

Pískání v uších (tinnitus) je bohužel velice svízelné onemocnění. Léčba je efektivní pouze v případě, pokud se s ní začne brzy po prvních příznacích. Pokud jsou vámi vyjmenovaná vyšetření v normě, je to pro přítele velice dobrý výsledek, i když pískání už asi bohužel nezmizí.

Na jeho snížení se doporučují buď léčivé přípravky nebo i doplňky stravy, které zvyšují prokrvení mozku (např. gingo biloba). Někdy pomáhají i rehabilitace krční páteře. Pokud by se pískání zhoršovalo, je nutné navštívit specializované pracoviště foniatrie. Tam je možné získat i sluchadlo, které by tento pískot maskovalo jiným zvukem.

Obecně se doporučuje chránit sluch, nevystavovat se nadměrnému zvukovému zatížení. Pokud by se časem přidala i porucha sluchu, navštivte znovu ORL ambulanci.

MUDr. Erika Votavová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.