Při menstruaci zvracím a mám deprese

Při menstruaci zvracím a mám deprese

Je mi 37 let a mám dvě děti. Každý měsíc den před menstruací a první dva dny menstruace trpím bolestmi hlavy s pocity na zvracení a depresí. Beru hormonální antikoncepci Marvelon. Po vysazení antikoncepce mé obtíže zmizely, ale otěhotněla jsem a podstoupila umělé přerušení těhotenství. Prosím o doporučení jiné alternativy antikoncepce a zajímá mne, zda jsou či nejsou mé obtíže obvyklé.

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Jak dát do souvislosti užívání Marvelonu a vaše potíže, to nevím. Obvyklý je spíš opak; žena má bolesti hlavy a změny nálady v přirozeném cyklu a s nasazením antikoncepce tyto potíže mizí. Aby to bylo naopak, je to neobvyklé, ale jistě možné, protože reakce žen na antikoncepci jsou velmi individuální a někdy překvapující a často těžko racionálně vysvětlitelné.

V každém případě je jasné, že máte potíže právě v ty dny, kdy děláte v tabletách pauzu a kdy je neberete. Jednoduchým řešením by tedy bylo pauzu nedělat vůbec. Nebudete sice každý měsíc krvácet, ale to ničemu objektivně nevadí, odhlédneme-li od toho, že některé ženy mají problém s tím, že jim to připadá „nepřirozené“. V každém případě byste sice neměla menstruaci, ale ani potíže s ní spojené.

Dalším řešením by mohlo být užívání takových tablet, které více napodobují „přirozený“ cyklus
a změny hormonálních dávek jsou pozvolnější. To je na našem trhu jediný preparát, který firma Bayer prodává pod označením Qlaira. Ale je relativně drahý a zaručit na sto procent, že nebude provázen podobnými obtížemi, rozhodně nemohu.

Třetí možností by bylo zvolit úplně jinou antikoncepční metodu. Například nitroděložní tělísko, buď nějaké zcela bez hormonů, nebo i hormonální. Ani u hormonálního tělíska se nepříjemností bát nemusíte; hladina hormonů, kterou v těle vytvoří, je skoro o dva řády nižší, než je tomu u tabletek, a navíc nekolísá.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.