Bez menstruace kvůli podváze?

Bez menstruace kvůli podváze?

Je mi 25 let, minulý rok v květnu jsem vysadila po 8 letech hormonální antikoncepci Yadine a od té doby se menstruace nedostavila. Při hormonální antikoncepci jsem měla menstruaci pravidelně. Gynekolog nejprve zkoušel cyklus vyvolat injekcemi, poté jsem začala brát hormony. Během roku jsem vyzkoušela tyto hormony: Utrogestan, Provera, Estrofem, Clostilbegyt a to v různých kombinacích. Pouze při zkombinování Provery a Estrofemu se dostavil náznak menstruace. Již přes rok nemenstruuji a s přítelem se rovněž nebráníme miminku. Můj gynekolog si se mnou moc neví rady, tvrdí, že mé vaječníky "spí", na ultrazvuku nevidí nic podezřelého. Z posledních krevních testů byla zjištěna snížena hladina hormonu T4 (štítná žláza), na endikrinologii mi ale řekli, že na léky to zatím nevypadá, netuším, zda to může mít souvislost s tímto vynecháním periody. Měřím 163 cm, vážím 50 kg. Někteří mi naznačují, že jsem hubená a tudíž že mozek prostě nedostal signál, aby se vaječníky nastartovaly. Jak dále postupovat - zkoušet i nadále hormony, nebo tomu nechat volný průběh a prostě jen čekat, než se menstruace dostaví? Mám navštívit více specializované středisko?

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Ve vašem případě jde asi o funkční poruchu v hypothalamu. Právě tam se totiž složitě sbíhají údaje o stavu organismu jako celku, o stavu výživy, fyzické i psychické zátěži. Když při 163 cm vážíte 50 kg, máte tzv. body-mass index (BMI) těsně pod 19 (má být 19-25) a jste tedy na hranici podvýživy; možná, že to váš hypothalamus vyhodnotil jako období hladu a neshledal situaci vhodnou k rození dětí. To je velmi pravděpodobné vysvětlení.

Porucha rozhodně nemá souvislost s předchozím užíváním antikoncepce. Antikoncepční tablety obsahují právě ty konečné produkty, tedy steroidní hormony tvořené jinak vaječníky. S tabletami byste tedy menstruovala pravidelně, i kdybyste hypotalamus a hypofýzu neměla vůbec. Antikoncepce poruchu nezpůsobí, ale ani neléčí, vlastně ji jen zamaskuje. Estrofem a Utrogestan nebo Provera, to je totéž. Clostilbegyt už byl lepší nápad, ten dokáže vyřešit i určitou hypofyzární poruchu, ale v tomto případě hypotalamického útlumu obvykle nefunguje (jak jste si sama vyzkoušela).

Co tedy s tím? Postup se odvíjí od toho, jestli chcete být těhotná nebo ne. Pokud nechcete, berte antikoncepci a neřešte to. Antikoncepce nahradí činnost vaječníků a o víc se nemusíte starat. Pokud ovšem těhotná být chcete, musí se vaječníky probudit. Je to sice možné tak, že odstraníte příčinu, ale protože ji neznáme a asi nikdy s jistotou nepoznáme, bude to těžké. I když je to zřejmě v té výživě a někdo vám bude radit, abyste přibrala, není to někdy z různých důvodů tak jednoduché, jak se to zdá. Navíc menstruační porucha se upravuje až za poměrně dlouhou dobu po získání přiměřené tělesné hmotnosti.

Nejlepší řešení by tedy bylo podávat hormony podvěsku mozkového; to vaše vaječníky probudí určitě. Je to léčba poměrně jednoduchá, naprosto spolehlivá, ale svěřil bych ji někomu, kdo s ní má zkušenosti. Nejlépe to umějí v tzv. centrech asistované reprodukce, tedy tam, kde se dělá mimotělní oplodnění. Jde také o peníze: injekce gonadotropinů nejsou právě levné a zdravotní pojišťovny je hradí právě těmto specializovaným pracovištím.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.