Transplantace vlasů nebolí. A dodá sílu!

Každého třetího muže do 25 let trápí prořídlé vlasy, kouty nebo větší pleš. Stejně na tom byl i britský fotbalista Wayne Rooney, který se s tím ale odmítl smířit. Vlasy si nechal transplantovat. Zřejmě mu vydrží do konce života a budou kvalitnější než ty původní.

Ztráta vlasů je pro většinu mužů jedním z největších životních traumat, i když o tom  zřídkakdy  otevřeně mluví. Mít  ve dvaceti kouty a před třicítkou hlavu lesklou jako zrcadlo přitom není nic neobvyklého.  Právě v tomhle věkovém rozmezí muži o své vlasy přicházejí nejčastěji. Je to vinou pohlavního hormonu testosteronu, na  který vlasy citlivě reagují. Míru citlivosti přitom dědíme. Je-li hladina testosteronu vyšší, a to mezi dvacítkou a třicítkou je, ničí to vlasové kořínky a dosud hustá hříva začíná řídnout, tvoří se kouty a vlasy ustupují od  čela směrem dozadu. Platí přitom, že čím citlivější na testosteron jsme, tím víc nám vlasy budou padat. Transplantace vlasů, která v Česku stojí mezi 40 a 100 tisíci, to dokáže vyřešit. „Podmínkou je, že přijdete  včas. Tedy v okamžiku, kdy ještě máte dostatek  vlasů v oblasti týla. Právě odtud je lékaři přesazují na místa, kde vlasový porost  naopak  chybí,“ vysvětluje chirurg Pavel Svoboda, který  se  na  transplantaci vlasů  specializuje.

Pokud k lékaři dorazíte až ve chvíli, kdy máte téměř úplně holou hlavu, transplantace už vám nepomůže, protože lékaři jednoduše nebudou mít co a odkud ‚brát‘. Přenášet se totiž dají jen vaše vlastní vlasy. Odborníci zákrok nedoporučují ani v případě,  že máte hodně slabé nebo světlé vlasy, protože konečný výsledek nebývá výrazný. Těžko se také  provádí ženám. Vlasy jim totiž  většinou  řídnou  jinak  než  mužům. Ubývají rovnoměrně  a po celé hlavě nebo v pěšince, což se transplantací řešit nedá.

Dívejte se na tátu  a dědu

Právě podle nich se nejlíp pozná, kdy je na transplantaci nejlepší čas. Kvalitu vlasů stejně jako dispozice k jejich padání totiž z velké části dědíme. A to nejen po otci, ale i po dědečkovi z matčiny strany. Jestli měli ve třiceti holou hlavu, čeká  vás to nejspíš také. Proto za specialistou  vyražte už ve chvíli, kdy si všimnete, že se vám začínají dělat kouty. Neznamená to ale, že vám lékař transplantaci hned  doporučí. „Mladých mužů do třiceti  let se ptáme, jak vypadají jejich otcové  a dědečkové, aby se nestalo, že mu ve dvaceti doplníme kouty, ale původní vlasová linie bude dál ustupovat,“ vysvětluje Svoboda. Vypadávání původních  vlasů totiž transplantace nezabrání, a pokud vlasy mimo transplantovaná místa dál vypadávají, nezbývá než transplantaci opakovat.  „Výhodou ale je, že transplantované vlasy už  pak vydrží do konce života,“ říká chirurg Svoboda.

Cibulka vedle cibulky

Zákrok se provádí v lokální anestezii a lékař  vám při něm  nejprve  z oblasti  týla odebere  buďto makroštěpy  (okrsky kůže s cca 10-15 vlasy) či miništěpy (s 2-5 vlasy) nebo  jen jednotlivé  vlasy. A ty pak ‚přesadí‘ na místa, kde vlasy chybí a kde si pro ně před tím speciálním skalpelem nebo pomocí laseru připravil otvory. Po- čítejte  s tím, že je zákrok poměrně  dost náročný  na čas – na sále můžete strávit i několik hodin. Připravte se také na to, že transplantovaný porost nikdy nebude tak hustý jako ten původní. Je to tím, že mezi vlasovými mikroštěpy  musí zůstat dostatek místa, aby si ve fázi hojení vzájemně neubíraly živiny a dobře se uchytily. Jak se  jim  to  povedlo,  se  pozná  přibližně za půl roku po zákroku, protože po operaci může část vlasů ještě vypadat. Jejich cibulky ale v kůži zůstávají, takže  z nich vlasy znovu vyrostou. „Klienti, kteří chtějí hustší  porost,  to většinou  řeší opakováním zákroku, ale většina je spokojená  už po první transplantaci,“ vysvětluje chirurg Svoboda s tím, že lékaře v rozsahu zákroku limituje i množství vlasů v týle. Čím je pleš větší, tím více cibulek je na její ‚osázení‘ potřeba  a tím větší je pravděpodobnost, že se zákrok bude dělat v několika etapách, protože by množství cibulek jednoduše nestačilo na pokrytí celé plochy.

Vlasatější i mladší

Fotbalista   Wayne  Rooney   si  pár   dní po transplantaci stěžoval na oteklou tvář a mírnou  bolest.  To je ale podle lékařů normální   součást   hojení.   Můžete  mít pocit tuposti  v týle – to jak vám odtud lékaři  vzali základ pro  budoucí  vlasový porost  a jak  se  po  něm  hojí  pokožka. „Otok je způsobený tím, že se před samotným vsazováním cibulek do kůže vpraví transplantační roztok, který se ale neumí vstřebat  přes  lebku,“ vysvětluje  chirurg Svoboda. Proto putuje pod kůží obličeje až na krk, kde se vstřebá. Otok se tak postupně stěhuje směrem dolů, což většinou trvá den nebo dva. Není to příjemné, ale nedá  se říct,  že by to vysloveně bolelo. Pokožka pne a táhne, což většinou dokáže zmírnit ledový obklad. Pozitivní na tom je, že transplantační roztok během své pouti zároveň vyživí pokožku obličeje, takže si většina mužů po zákroku   užívá i krátkodobého omlazujícího efektu. V místě transplantace vám také přibližně dva týdny zůstanou drobné stroupky, které se pak samy uvolní. Samotný zákrok každopádně nebolí, jen je třeba počítat s tím, že na kli- nice po výkonu strávíte den. Pak vám lékař sundá obvaz.

Doživotní paráda

Přesazené vlasy bývají silnější a kvalitnější než ty, které vám rostly původně. Je to tím, že vlasy, které rostou v týle, bývají obecně silnější a také jsou méně citlivé na testosteron.  Proto  během  života buďto nevypadnou vůbec, nebo až hodně pozdě. Také bývají tmavší a později šediví. Přesazené vlasy si tohle všechno berou s sebou. Jen zpočátku  bývají nesposlušné a v prvních dnech a týdnech může nový porost vypadat trochu nepřirozeně. „Po operaci vlasy často nerostou všechny stejným směrem, musí se to teprve naučit česáním, případně gelem. Nejpozději po několika  měsících se to srovná a vlasy budou vypadat přirozeně. Chybu ale může udělat i operatér, když se mu nepodaří přirozeně vymodelovat přední linii vlasů,“ říká chirurg.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.