Po vysazení antikoncepce mi padají vlasy

Bude mi 35 let, nemám děti. Vždy jsem měla hustou hřívu, před více jak dvěma lety jsem vysadila po 12 letech HA. Od té doby mi vlasy začaly padat více a více. Lékaři říkají, že to nemá souvislost, ale zřejmě má. Testy štítné žlázy vyšly v pořádku, stejně tak hormony. Z gynekologického hlediska jsem také v pořádku, akorát u štítné žlázy se našly známky autoimunity. Jinak mám hlab27 pozitivní. Bylo mi to diagnostikováno jako androgenní alopecie (ústup vlasů na celé hlavě a po stranách), v rodině to má babička z otcovy strany. Prosím moc o radu, jak postupovat, jaká vyšetření podstoupit.

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Po vysazení antikoncepce se může padání vlasů objevit. Život každého vlasu totiž prodělává třífázový cyklus. Fáze růstu, fáze života a nakonec fáze odumírání ukončená vypadnutím. Pak na tom místě vyroste vlas nový a cyklus se opakuje. Normálně si toho člověk moc nevšimne, protože vypadávají postupně. Ženské pohlavní hormony modifikují délku jednotlivých fází, konkrétně prodlužují tu prostřední. Jestliže se změní hormonální situace (třeba vysazením antikoncepce), zkrátí se ona prostřední fáze života vlasu u větší části vlasů. Vlasy najednou vstoupí do té poslední fáze a po jejím skončení současně vypadnou. Dojem vypadávání vlasů tedy není dán ani tolik zvýšeným vypadáváním a jejich absolutním úbytkem, ale spíše jakousi dočasnou synchronizací fází, která tento jev učiní nápadným. Ze stejného důvodu přicházejí ženy několik týdnů po porodu, celé zoufalé z toho, že po umytí hlavy mají plnou vanu vlasů.

Myslím si ale, že to není váš případ, protože úbytek vlasů by netrval dva roky, za pár týdnů by to zase přešlo. Takže bych řekl, že úbytek vlasů s vysazením antikoncepce příliš nesouvisí. Ale těžko vám řeknu, čím je způsobený. Nevědí to obvykle ani dermatologové. Podle mých zkušeností se příčina s jistotou zjistí jen výjimečně. Snížená funkce štítné žlázy za tím být může, ale jestli máte hladiny jejích hormonů normální, určitě za tím není (ty protilátky v tom nehrají žádnou roli). Úbytek vlasů může být i následkem nadměrné produkce mužských pohlavních hormonů, ale to byste si dřív všimla jiných nápadnějších jevů: rostlo by vám ochlupení na bradě, vlasy by se mastily, měla byste akné a mužské rozložení tuku na těle (velké břicho). Stanovovat absolutní množství mužských pohlavních hormonů ale někdy odpověď nedá, nadbytek může ale být jen relativní. Někdy je problém i v tom, že hladina mužských pohlavních hormonů v organismu je normální, ale cílové buňky ve vlasových koříncích jsou na ně nadměrně citlivé. S tím se dá ovšem těžko něco dělat; buňky nevyměníte. Asi bych příliš nečekal, že se s určitostí zjistí a odstraní příčina vašeho problému.

Možná se vám zdám příliš skeptický, ale takové jsou moje zkušenosti. Ve vašem případě bych zřejmě postupoval ryze prakticky a empiricky: jestli úbytek vlasů pozorujete od vysazení hormonální antikoncepce, nasadil bych zase antikoncepci a čekal bych, že zase padat přestanou. A volil bych v tom případě antikoncepci s vyšší dávkou estrogenu, minimálně 30 mikrogramů, lépe i více. Asi nejspíš by se dal čekat úspěch od přípravků s tzv. cyproteronacetátem, který navíc blokuje účinek mužských pohlavních hormonů na cílové buňky (je to přípravek Diane-35 nebo jeho generika Chloe a Vreya; tyto preparáty mají současně vyšší dávku estrogenu – 35 mikrogramů). To je asi řešení, které s největší pravděpodobností přinese úspěch a přitom je jednoduché a levné.  Pokud ovšem zamýšlíte otěhotnět, nedá se takové řešení použít. Těhotenství samo je ale řešením; ženy v požehnaném stavu mají ženských pohlavních hormonů až nadbytek a vlasy jim hodně rostou. Začnou pak vypadávat až po porodu, ale to už se řeší jiné starosti.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.