Jak dát do pořádku trávení a imunitu?

Je mi 60 let a už dlouhá léta mám zdeformovaný žlučník. Před několika lety se objevil žlučový kamínek velký asi 8 mm. Trápí mě špatné trávení, jsem slabá, bledá, často mi hučí v uších, břicho mívám tvrdě a nafouklé, jako balón. Musím si samozřejmě velmi dávat pozor na to, co sním. I tak se mi často na tvářích udělají červené fleky, mám bolavé koutky úst. Mám alergií na chlad i na teplo, na antibiotika. Na nehtech na nohou mám onychomykozu. Před víc jak třemi lety se moje tělo po alergické reakci na Klacid a následném pasovém oparu sesypalo - brala jsem jen vitamínové injekce a puchýře si potírala mastičkou - po antiviroticích mi bylo špatně od žaludku. Následovaly poruchy termoregulace a únavový syndrom, z toho se pomaličku "vyškrabávám" dodnes. Teď už chválabohu můžu trošku chodit. Nemám srdíčko v pořádku, beru léky proti vysokému tlaku a arytmiím, mám vysoký cholesterol, trombocyty, teď i pořádnou nadváhu, operované křečové žily, které se bohužel vytvořily znovu. Od studentských let trpím na záněty močových cest, v posledních letech už i na močovou inkontinenci. V asi dvanácti letech jsem prodělala infekční žloutenku, před deseti lety zánět jater - léčila jsem se z toho dlouho, od té doby jsem cítila větší únavu. Poradila byste mi, prosím, jak si dát imunitu, trávení, termoregulaci, alergie a sílu aspoň trošku do pořádku?

MUDr. Anna Jungwirthová

Gastroenteroložka, spolu s manželem provozovatelka privátní kliniky EGK s.r.o – Sanatoria u sv. Anny v Praze. Vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvovala stáže v zahraničí, například v Japonsku.

Ve vašem případě se jedná o komplex potíží, ne o jednu příčinu. Pokud žlučník nezpůsobuje výraznější dyspeptické potíže, nemáte křeče, bolesti, typické koliky, asi bych ani odstranění žlučníku nedoporučovala. Pancreolan je dobrý, ale poměrně málo účinný. Dietní restrikce je potřebná, ale nemusí být drastická. Smažené, grilované, tučné maso vynechte. Ryby a drůbež můžete. Dělejte si malé porce jídla a jezte cca 6x denně – jen malé dávky jako batole, ale často. Využívejte přípravu v páře a vařením, nepoužívejte tuky. Dobrou zkušenost mám s pitím drinků Aloe vera. Dají se objednat po internetu a zásilkovou službou doručit. Nejsou levné, proto doporučuji vyzkoušet jen 1 dávku na začátku a podle efektu eventuálně pokračovat. Před hlavním jídlem mívá dobrý efekt Isochol dražé, vyzkoušejte ho. Pokud jste z Prahy, můžete se pro recept  v naší recepci zastavit osobně, pokud jste mimopražská, poproste o recept svého ošetřujícího lékaře.  Pokud vás vše vyčerpává, zkuste i pití čajů (odvarů) z třezalky tečkované. Výrobky ze sladkého mléka zřejmě netolerujete, zakysané výrobky byste ale konzumovat mohla – kefír, jogurtové mléko, ovčí sýry, či brynzu.

MUDr. Anna Jungwirthová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.