Vše, co musíte vědět o opalování

Doba dovolených je tu. Víte jak nakoupit ten pravý opalovací krém, nebo jak se starat o pokožku před, při a po opalování?

Úplný  základ   je   zjistit, jaký jste fototyp.  Pouhý pohled  do zrcadla  může často klamat, zeptejte se raději  svého  dermatologa nebo  si nechte  v kosmetickém salonu či vybraných lékárnách udělat diagnostiku  pleti. Její součástí bývá i určení fototypu. Kromě toho záleží i na aktuální kondici vaší pokožky.  Platí, že suché,  dehydratované nebo zralé pleti udělají dobře  hutné  textury,  zatímco  mastná a aknózní zase potřebuje odlehčenou. Nejsnazší to v tomhle ohledu má normální a zdravá pleť, která se dobře opaluje. Tady se stačí řídit fototypem  a texturu  už můžete vybírat podle libosti. Vhod vám přijdou i přípravky, které prohlubují  intenzitu  opálení.  Ať  už ale  máte  pleť jakoukoli, večer po opalování ji pokaždé poctivě odličte. Na pokožce by jinak zůstal ochranný film, kvůli kterému  se  mohou  ucpávat  póry a vznikat nepříjemné  alergické  reakce. Také by se přes něj k pleti jen stěží dostala noční péče.

OCHRANNÝ ŠTÍT

Existují  dva typy filtrů,  které mírní účinky slunečního záření. Chemický filtr proniká do pokožky a škodlivé záření pohlcuje. Po nanesení ale trvá půl hodiny, než začne účinkovat. Minerální filtr působí jen na povrchu pokožky a sluneční paprsky odráží. Nejčastěji jde o oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Výhoda je, že působí okamžitě po nanesení. Krémy s minerály mívají bělavý nádech. Filtry se v krémech dost často kombinují, aby co nejlépe zachytily UVA i UVB záření. Bonusem navíc bývá přídavek zklidňujících látek nebo termální vody.

JAKÝ OCHRANNÝ FAKTOR DOOPRAVDY POTŘEBUJETE?

Číslo, kterým jsou opalovací krémy označené, udává, kolikrát déle můžete být bez rizika spálení na sluníčku, než kdybyste žádný opalovák nepoužili. Při jeho výběru se řiďte jednak svým fototypem a jednak tím, kam a v jakou roční dobu jedete. Pomoci vám v tom může takzvaný UV index, který udává intenzitu slunečního záření. Měří se v různých koutech světa a jeho intenzita se udává na stupnici od 0 do 11. Přehlednou tabulku, jak podle něj nakupovat, najdete níže. V Česku jsou údaje o UV indexu k dispozici na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (v létě se u nás UV index pohybuje obvykle mezi 7 a 9), pro cesty do zahraničí klikněte třeba na britské stránky www.weatheronline.co.uk.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.