Snění I: Proč sny prodlužují život?

Beze snů se rychleji stárne a také se bez nich regulérně hloupne. Dokonce už je experimentálně doloženo, že bez snění bychom nepřežili. Brzy bychom zemřeli vyčerpáním. Kdo se naučí svým snům rozumět, nebude také nejspíš nikdy potřebovat psychiatra.

Sny má každý z nás každou noc. Dokonce hned několik. Většině lidí však, jakmile se probudí, sen prchne. Nejčastěji proto, že si ihned po probuzení nedopřejí pár minut bez vyrušování. Bez tohoto kratičkého ‚okna‘ obvykle do pěti minut nevíme, že se nám něco zdálo. Přesto má každý z nás v zásobě alespoň jeden sen, který nezapomene do smrti.

Mozek ví proč a nač

Když se známé psycholožky Renée Nellové, žačky C.G. Junga a terapeutky, která se sny úspěšně pracovala třicet let v párové terapii, ptali, proč je tak obtížné si je pamatovat, jen krčila rameny. Není prý důvod pamatovat si všechny. Mozek se chová úsporně a co nepotřebuje, to zapomene. „Když je však sen důležitý, tak se probudíte a pamatujete si jej do detailů. Tehdy je třeba věnovat mu pozornost,“ radila svým klientům terapeutka.

Takový sen bývá obvykle velmi emotivní, často úzkostný a také hodně dramatický. To není náhoda. Sen funguje jako posel ze světa našeho nevědomí a vzkazuje nám, že něco není v pořádku. Na psychologické úrovni funguje stejně jako tělo na úrovni fyzické. Když budu jíst špatné jídlo, tělo mě upozorní tak, že mi bude na zvracení. Tím se pokusí opět nastolit rovnováhu. Sen dělá obvykle totéž.

Do patnácti by byl konec

Připomíná nám to, co jsme v bdělém stavu neviděli nebo vidět nechtěli, je to zkrátka královská cesta do našeho nevědomí, jak už říkával Sigmund Freud. „Z něj si snění vytahuje nezpracované konflikty, snaží se je přiřadit k našemu bdělému chování a zároveň je dát do souladu tak, aby negenerovaly další stresovou zátěž,“ vysvětluje snovou logiku Jarmila Klímová z Konzultačního a terapeutického institutu Praha. Znamená to, že čím více snů, tím větší čištění a více ozdravného procesu pro naši mysl, která tak má vytvořen čerstvý nárazníkový mechanismus pro nový den. „Bez snění by se jeho kapacita vyčerpala někdy mezi desátým a patnáctým rokem života. Pak bychom zemřeli,“ vysvětluje důležitost snů terapeutka.

Na prášcích se nesní. Bohužel

Bez snů se i hloupne. Přestože se podle aktuálních výzkumů až 60 procent žen pořádně vyspí jen párkrát do týdne, po hypnoticích by měly sáhnout jen výjimečně a na velmi krátkou dobu. Hypnotika totiž, byť ne všechna ve stejné míře, snovou fázi tlumí. Mozek tak nemá šanci odpočívat a čistit se a začne vypínat. Přestává mít fl exibilitu, schopnost se rychle adaptovat a také analyzovat, ukládat a vybavovat si informace. „Ve stáří tomu říkáme senilní demence, na prášcích na spaní jsme schopni si tento proces navodit během dvou tří let na vrcholu profesní kariéry,“ varuje Jarmila Klímová. Bohužel se jedná o proces nevratný.

Pozor na noční můry

Ženy mají intenzivnější prožívání, a tedy i více dramatičtějších snů. Noční můry mívají dokonce dvakrát častěji než muži a měly by je brát vážně, protože velmi často souvisí s depresí, úzkostí či obojím zároveň. Třeba když se vám opakovaně zdá, jak se na vás valí obrovská přívalová vlna. Přívalové vlny či jiné zdrcující přírodní katastrofy varují, že vaše vědomí může brzy zaplavit vlna psychického zhroucení. Symptomem neurózy mohou být zase sny o tom, že jste nemocná, vezou vás do nemocnice, nemůžete se udržet na nohou. O takových snech by měl rozhodně vědět psycholog nebo psychiatr. S drtivou většinou svých snů si ale můžeme poradit my sami.

Jak své sny číst

Ze všeho nejdřív si musíte umět připustit, že sen vyvěrá ze života svého autora a odhaluje situaci, ve které se právě nachází. Že není nesmyslný. Proto se ze všeho nejdřív ptejte, proč se vám právě tohle zdálo právě dnes. Závěr snu pak velmi často nabízí řešení a radu, obvykle ve formě varování. Poslouchejte ho. Také je dobré vědět, že všichni ve snu jsou vy. To je velmi důležité interpretační vodítko. I když svému partnerovi ve snu říkáte, jaký je blbec, nic to nevypovídá o něm. Je to váš sen. Váš vnitřní hlas mluví k jedné z vašich částí, kterou označuje za hloupou.

Věštecké sny nelžou

Sny o zvířatech zase říkají, že prožíváte velmi silné emoce. Paralela je zřejmá. Silné city a vášně jsou taky ‚nahé‘ a beze slov, zkrátka zvířecí. Když se vám zdá o domu, městě plném budov nebo vašem autu, nejspíš se bude jednat o vaše fyzično. Pevné věci jako dům fyzické tělo snícího symbolizují často a když se vám zdá, že potřebuje dům opravit, může sen poukazovat na závažnější zdravotní potíže v současnosti nebo brzké budoucnosti.

Sny o budoucnosti, tedy sny věštecké, nejsou žádný nesmysl, naopak jsou velmi logické. Vždyť největším zdrojem vytváření naší každodenní reality jsou naše nevědomé vzorce chování a jednání. Sen, který z nevědomí přichází, tak celkem snadno dokáže důsledek našeho vnitřního nastavení dopočítat dřív, než tam dojdeme v bdělé realitě. Proto není nic divného na tom, že se vám předtím, než jste se rozešli s partnerem, zdálo o tom, jak mu utíkáte. Nahlédli jste do budoucnosti.

Sám sobě doktorem

A třeba létací sny jsou sny, které patří vyvoleným. Jen ten, kdo je opravdu šťastný a uvolněný, může roztáhnout křídla a letět. Mně se ale zdály létací sny skoro denně v době, kdy jsem na tom byla v životě nejhůř. „Vy jste nelétala proto, že byste byla tak moc happy, ale proto, že jste si přála uniknout. Od problémů i od lidí, “ vysvětlila mi paní doktorka Klímová, proč je nesmysl číst si ve snáři po babičce nebo poslouchat sny jiných a vztahovat je na sebe. Můj sen má smysl vždycky jen pro mě v mé aktuální životní situaci.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.