Podle čeho lékař určí antidepresivum?

Zajímalo by mě, podle čeho lékař určí, zda na depresi nasadit escitalopram nebo sertralin. Je u některých lidí vhodná pouze jedna varianta?

MUDr. Martin Hulman

Ambulantní psychiatr a psychoterapeut. Koordinátor pro poradenství v oblasti psychického zdraví a psychických poruch. Kontakty: www.ataraxis.cz, www.ipav.cz.

Escitalopram i sertralin patří profilem své bezpečnosti a efektivitou k tomu nejlepšímu, co dnešní psychiatrie může z antidepresiv nabídnout. V obou případech jde o léčiva ze skupiny inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jejich základní charakteristiky jsou tudíž velmi podobné. Týká se to mechanizmu účinku, snášenlivosti, účinnosti na depresivní a úzkostné příznaky, ale i spektra možných nežádoucích účinků.

Při rozhodování mezi nimi bývá vodítkem hlavně případná předchozí zkušenost pacienta s těmito léky. Lehkou výhodou escitalopramu může být dostupnost více lékových forem (mimo běžné tablety i kapky a v ústech rozpustné tablety) a obvykle rychlejší nástup účinku. Pro sertralin zase mluví poněkud bohatší a příznivější klinická zkušenost u kardiaků a těhotných žen, jako i jistý aktivizující účinek.

MUDr. Martin Hulman

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.