Dopřejte si klid na práci, děti vám pohlídáme

Ještě před třemi roky by se tato nabídka zdála být téměř utopickou. Nyní je však realitou, v Praze fungují tři coworkingová centra vstřícná k rodičům zejména předškolních dětí.

 Atelier Pexeso, Baby Office, Mumraj: to jsou coworkingová centra, chcete-li sdílené kanceláře, kam můžete v klidu zavítat i se svými ratolestmi. Zatímco se o ně starají dobře vyškolené chůvy v pestře vyzdobených hernách, vy můžete trávit hodiny na počítači, nerušeně telefonovat nebo třeba ušít karnevalovou masku, aniž byste přitom řešili rozlitou šťávu či sourozeneckou hádku. Jelikož na mateřské a následně rodičovské dovolené stále zůstává doma drtivá převaha žen, jsou to logicky maminky, které hledají v těchto centrech útočiště pro své výdělečné aktivity. Nejedna z nás totiž jinak potvrdí, kolik sil nás stojí dlouhé večery strávené nejen úklidem a vařením, ale i prací, na kterou není přes den čas a klid. Mezi návštěvnicemi sdílených kanceláří najdete podnikatelky, grafičky, redaktorky či maminky studující nebo přivydělávající si rukodělnými výrobky.

Do Mumraje skoro za kačku

Rodinné centrum MUM v Horních Počernicích otevřelo nedávno nové prostory pro sdílené kanceláře a dílny s důvtipným názvem Mumraj. Navázalo tím na předešlý projekt Práce a život v rovnováze I., který nabídl rodičům rekvalifikace v různých oborech. Pokračování projektu bylo možné zejména díky získání grantu od Evropské unie, jenž zároveň garantuje až do ledna 2014 bezkonkurenční cenu 40 korun za hodinový pronájem pracovního místa a hlídání dítěte. Za tento poplatek vám v Mumraji navíc zapůjčí notebook, overlock, šicí stroj, masážní lehátko; tiskárna a wifi  jsou zde samozřejmostí. Prvotní impuls k založení vlastního centra vzešel ze spolupráce s Jobs.cz, kde jsem zhltla rozhovor se zakladatelem coworkingového centra v Praze a vize se začala vyvíjet… Inspirujeme se rovněž zkušenostmi ze zahraničí, spolupracujeme s coworkingovými centry v Drážďanech a plánujeme rozšířit spolupráci v této oblasti i s partnerským německým městem Brunsbüttel,“ uvádí Barbora Zálohová, ředitelka RC MUM.

Baby Office: nejdřív do práce a pak na kafe

V pražské Krči vítá rodiče s malými dětmi necelý rok další coworkingové centrum Baby Office. Být dobrou matkou a zároveň nerezignovat na svůj profesní život není v Česku zrovna snadné. Na jedné straně zde máme velkorysou politiku státu umožňující ženám zůstat doma s dětmi až čtyři roky, zároveň však ženy ztrácejí svou hodnotu na trhu práce a postrádají možnosti zkrácených či flexibilních úvazků. Pokud pak již máme možnost přivýdělku, je zde Baby Office nabízející řešení. Stejně jako v Mumraji i v Krči si byli vedoucí projektu vědomi toho, že nabídnout pouze kancelářské místo a hlídání dětí k plné spokojenosti a komfortu maminek nestačí.
„O centru jsem začala přemýšlet již v roce 2010, ale právě obava, zda je tento projekt udržitelný, mě nutila ho dobře promyslet a zjistit potřeby cílové skupiny. V roce 2011 jsme vytvořili dotazník, který nám zodpovědělo kolem 150 zájemců s ujištěním, že o podobné centrum mají zájem,“
popisuje začátky Hana Krejčí, iniciátorka a zakladatelka Baby Office. Vedle kanceláře a miniškolky najdete ve vilce také kavárnu pro neformální setkávání a zasedací místnost pro 12–16 osob se standardním vybavením. Centrum pořádá rovněž vzdělávací kurzy a zprostředkuje možnost nabízet své výrobky a služby, např.wellness.
Ceny za hlídání dětí a pronájem pracovního místa jsou variabilní v závislosti na tom, zda máte předplacenou permanentku. Baby Office vám děti může pohlídat i v domácnosti.

 Třetí coworkingové centrum Atelier Pexeso sídlí ve vilce se zahradou na pražských Vinohradech. Všechna uváděná centra mají vlastní webové stránky se všemi potřebnými informacemi, ceníkem a fotogalerií svých prostor.

Více info zde:  www.atelierpexeso.cz, www.babyoffice.cz, www.ccmumraj.cz

Martina Plechatová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.