Nemám menses, musím brát hormony?

Je mi 34 roků, děti nemám. Mám nižší váhu, tedy ani menses. Užívala jsem kvůli tomu antikoncepci, protože se však u mě rozvinuly úzkosti a deprese, paní psychiatrička mi doporučila, ať ji neberu. Gynekoložka mi předepsala Estrofem a Utrogestan. Je ale nutné, abych brala hormony? Proč je musím jíst? Menstruace mi nechybí, děti mít nebudu. Opravdu tak vadí chybějící vlastní hormony?

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Hormony tvořené ve vaječnících nejsou potřeba jen k menstruaci. Jejich nedostatek má dopad i na jiné orgánové systémy, z nichž nejznámějším projevem je řídnutí kostí. K významnému úbytku vápníku z kostí dochází obvykle až po přechodu. Pokud má ale žena nedostatek ženských pohlavních hormonů už v mládí, ke kritickému úbytku kostní pevnosti dojde mnohem dříve. To je hlavní důvod, proč se doporučuje nahradit činnost vaječníků umělým podáváním hormonů v případě, že jejich tvorbu vlastní vaječníky z jakéhokoliv důvodu nemohou zastat. U mladých žen se tato hormonální substituce doporučuje prakticky vždy, ale v některých případech je přínosem i u žen po padesátce. Odborníci se shodují na tom, že prospěch z podávání hormonů je v takových případech větší než možná rizika. To měla na mysli vaše gynekoložka, když vám hormony předepisovala. Estrofem a Utrogestan představují „přírodně identický“ estradiol a progesteron, hlavní hormony tvořené za normálních okolností ženskými vaječníky.

Lékařská doporučení vycházejí ze statistických analýz, operují jen s pravděpodobností, žádná statistika neříká nic o jednotlivých případech. Biologické systémy jsou komplikované a reagují často velmi individuálně. Těžko tedy říci, jestli právě vy budete mít z hormonální situace prospěch, resp. zda právě vám nějak uškodí, když hormony užívat nebudete. Lékař může jen doporučovat a konečné rozhodnutí o každé léčbě a lékařském zákroku je vždy na pacientovi samém.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.