10 tipů, jak odhodit pracovní stres

Pokud máte pocit, že vás jarní dobrá nálada jaksi obchází, neboť vaši mysl okupuje pracovní stres, nabízíme záchranné desatero rad, jak na něj.

  1. Dělejte si přestávky, jak jen to jde. I pět minut zastavení se v kuchyňce a prohození pár slov s milou kolegyní oslabí nepřetržitý tok myšlenek, co vše musíte zvládnout.
  2. Zavřete za sebou dveře! Nestíháte-li nebo jste-li ve své práci často přerušováni jinými, dejte jednoduše najevo, že potřebujete svůj klid. Pracujete-li ve velkých prostorách, zkuste si nasadit sluchátka nebo vyvěste ceduli „nerušit”.
  3. Sepište si své úkoly na seznam, stanovte si pro ně časový limit a každý vykonaný si odškrtněte. Nevracejte se již k hotové práci a nepochybujte nad ní.
  4. Je-li toho opravdu příliš, takže po kanceláři spíše běháte a oběd hltáte před monitorem, zastavte se a zhluboka nadechněte, chvilku dech zadržte a poté vydechněte (jako při józe). Technika dýchání bývá podceňována, ale při správném provedení dokáže uvolnit svalové napětí.
  5. Neoddalujte řešení konfliktů na pozdější dobu. Pokud v hlavě nosíte hádku v rámci rodiny či pracovního kolektivu, zvažte, nakolik byla pro vás zásadní a zda by bylo možné se s problémem co nejdříve vypořádat. Pokud ano, dohodněte se s protistranou na jednání, pokud ne, přesuňte spor do škatulky „ad acta”.
  6. „Vypněte se” již před odchodem z práce. Napište si seznam, co je třeba udělat (realisticky) následující den, pokliďte si pracovní plochu a začněte v hlavě spřádat myšlenky, co se zbytkem dne.
  7. Dopřejte si relax. I když máte pocit, že byste místo posezení u kávy či hodiny cvičení měla raději dodělávat tabulky či prezentaci do práce, udělejte pravý opak. Právě hodinka odpočinku vám dodá nové síly pro večerní úkoly.
  8. Netahejte si práci zbytečně domů. Záleží samozřejmě na profesi, ale i pokud jste učitelka či třeba grafička na volné noze, stanovte si pevné časy pro práci z domova.
  9. Dle možností obměňte cestu do práce a z práce. Zkuste jít ráno třeba poslední stanici pěšky, odpolední cestu si prodlužte o krátkou procházku parkem.
  10. Vyskočte ze stereotypu. Každá večeře nemusí být teplá a obecně nemusí být vždy vše dokonalé.

Martina Plechatová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.