Rakovina: Co vás vrátí do formy?

Nemoc je pryč, teď je třeba obnovit síly. Nejprve se naučte mírnit svůj strach z návratu choroby, relaxujte, změňte prostředí a nezapomínejte na léčivou sílu fyzické blízkosti. Důležité je chválit se i za malé pokroky. Bude se to zlepšovat!

RELAXAČNÍ CVIČENÍ – Snižuje úzkost

Před vypuknutím nemoci většina lidí žije naplno a energií plýtvá, po  onkologické operaci je vitality méně, a o to lépe se musí se silami nakládat. Je dobré naučit nejen tělo, ale i hlavu během dne odpočívat. Pomůže třeba toto relaxační cvičení doporučované odborníky z České onkologické společnosti:

Zvolte co nejklidnější místo a pusťte si tichou příjemnou hudbu. Pokud sedíte, opřete si hlavu a ramena, pokud ležíte, dejte si pod krk a kolena polštářek. Všechny své myšlenky soustřeďte na to, aby se vaše bránice pomalu zdvihala a klesala. Cílem je dosažení hlubokého pravidelného dechu. Jakmile toho dosáhnete vlastní vůlí, tělo se začne uvolňovat. V celém těle začínáte pociťovat teplo a velkou tíhu. Jak tělo těžkne a uvolňuje se, nastupuje klid, psychická bolest se snižuje a s ní ustupuje i ta fyzická. Po asi 20 minutách v tomto stavu zatněte naráz všechny svaly – tím je opět uvedete do pohotovosti.
Léčebný účinek se zpravidla dostavuje po 4 až 5 cvičeních, pokud můžete, začněte s relaxací pod dohledem psychoterapeuta, který vám techniku dovysvětlí.

POHYB – Tlumí únavu

První dny či týdny možná sotva vyjdete schody, ale nepodléhejte skepsi. Bude se to zlepšovat. A pohyb je ten nejlepší lék na únavu. Rozhodně nepřestávejte s rodinnými výlety, jen si s sebou nezapomeňte vzít deku – až budete mít dost, na chvíli se natáhnete a pak zase bude moci jít dál.

Zejména po ozařování dolní části těla mohou být zatuhlé klouby na nohou, je potřeba je pomalu rozhýbat. Stačí jen velmi malé a na první pohled nenápadné cviky, nejlépe protahovací. Výborně pomáhá jóga, která zároveň pracuje s myslí a dechem. Učí sou- středit  se na tělo, což je pro onkologicky nemocné důležité.  Pozor ale na přepínání sil, nedělejte nic, co by vás bolelo či příliš unavovalo. Po chemoterapii (ale i mezi jednotlivými cykly léčby) se doporučuje plavání, později jízda na kole.

Únava by měla zmizet nebo se aspoň výrazně zmírnit asi rok po ukončení léčby. Pokud přetrvává, může to mít zvláště u žen na svědomí nedostatek červených krvinek, což se dá úspěšně léčit. Někdy za to mohou i deprese, to je na místě návštěva odborníka přes duši – nejlépe psychiatra.

K MOŘI – Změna prostředí pomáhá

Že se člověk, který má za sebou léčbu rakoviny, už nikdy nepodívá k moři? Tento mýtus se mezi onkologickými pacienty stále traduje, ale pravda je trochu jiná. Ozdravný pobyt (ať už u moře nebo na horách) naopak lékaři doporučují. Záleží na tom, zda je léčba ukončená a onemocnění je takzvaně v remisi, tedy že nejsou patrné známky nemoci. A také, co na to řekne váš lékař. Obecně moře nevadí, ale lepší je samozřejmě volit pohodlnější cestu letadlem než autobusem a ne příliš exotická místa, kde hrozí infekce.  Termíny volte spíše mimo sezónu, kdy slunce není tak prudké.  Celodenní pobyt na přímém slunci není dobrý pro naprosto zdravé lidi, natož pro ty, co absolvovali náročnou onkologickou léčbu. „Je možné, že některá místa po ozařování budou na slunce citlivější. Ty stačí zahalit,“ říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Bojíte-li se dálek, určitě vyzkoušejte  lázeňský pobyt,  lékař  může  navrhnout   komplexní  (tedy zcela hrazený pojišťovnou) nebo příspěvkovou lázeňskou péči, kdy pojišťovna hradí léčení a vyšetření, pobyt už si platí pacient sám. A sám si také může zvolit, do jakého zařízení pojede.

Tip Kondice: Rekondiční pobyty pořádají také pacientské organizace. Některé najdete například na webu Ligy proti rakovině www.lpr.cz. Třetinu si obvykle hradí sám pacient, zbytek pořádající organizace. Po celou dobu je k dispozici lékař, ale také třeba psychoterapeut.

SEX – Zlepšuje psychiku

Je normální, že jistou dobu po léčbě bude sex to poslední, co onkologicky nemocné zajímá. Hormony v těle dostanou zabrat a to ovlivní nejen vitalitu, ale také samotné libido. „Změny ale nemusí být trvalé,“ upozorňuje onkolog Zdeněk Dienstbier. Rezignovat na sex je jako vzdát se účinné rekonvalescenční pomůcky. Důležité je uvědomit si, že sexuální život nezahrnuje jen klasický pohlavní styk, ale také erotiku – mazlení, případně hlazení nebo prostě jen objímání se. To všechno jsou důležité věci pro psychiku a dobrý start do nového života.

Blokuje-li sex bolest  – ať u ženy nebo u muže při erekci, řekněte to svému lékaři, který by měl přijít na způsob, jak ji ztlumit; neměl by to být důvod, proč se sexem nadobro přestat.  Osvědčují se také sexuální pomůcky (nakupujte v internetových sexshopech) nebo erotické filmy, které mohou léčbou pochroumané libido probudit.  Po zákrocích v malé pánvi mívají ženy velmi často suchou sliznici a sex jim působí bolest. Pak je vhodný lubrikační gel.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.