Funguje vyšetření bez odběrů?

Lékaři se přou, zda právě takto má vypadat budoucnost vyšetření. Zatím převládají pochybnosti: přístroj AMP, který analyzuje tělo, aniž by k tomu potřeboval jedinou kapku krve, nemá dostatek důkazů, že funguje tak, jak slibuje. Rozhodli jsme se ho vyzkoušet. A dáváme za pravdu skeptikům.

Ano, je skutečně mnohem příjemnější nechat si na sebe nalepit pět čidel než naplnit vlastní krví nejméně čtyři zkumavky a absolvovat rentgeny, EKG, močit do šampusky a kdo ví co ještě. Nový diagnostický přístroj totiž slibuje vyšetřit 117 parametrů, což překračuje počet ukazatelů v kompletním krevním obrazu. Dozvědět se všechno najednou je rozhodně lákavé, zvláště když lékařka je motivována penězi, které jste za vyšetření zaplatili, a u každého čísla vám srozumitelně vysvětlí, jak na tom jste a co byste případně měli zlepšit. A také je třeba pochválit, že klinika  QMI, kterou jsem navštívila já, si nedělá nárok na neomylnost a doporučí vám další vyšetření, pokud se naměřené údaje budu jevit jako chorobné.

Lékaři čidlům nevěří

I když by někteří odborníci (a samozřejmě výrobci samotných přístrojů) chtěli, aby si ho pořídili všichni praktičtí lékaři, zatím je tato analýza možná pouze na soukromých pracovištích a ceny se pohybují okolo tří tisíc korun. A mezi většinou lékařů nemá dobrou pověst. Nedávno se k němu velmi ostře vyjádřil například děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze profesor Tomáš Zima. Princip, na kterém  přístroj  podle výrobce funguje, je prý v daném kontextu dokonce směšný. „Je to jen otázka slepé víry a peněžního poplatku,“ napsal profesor Zima pro Zdravotnické noviny. Když se navíc před časem obrátil na respektovaná zahraniční pracoviště, nenašel žádné relevantní, které by s přístrojem pracovalo. AMP analyzátorem se chce zabývat rovněž Česká lékařská komora s tím, že pak chce vydat stanovisko pro české lékaře.

Jako ruský kosmonaut

A jak tedy samotné vyšetření vypadá? Výrobce tvrdí, že přístroj byl vyvinut v Rusku, aby se s jeho pomocí  mohli vyšetřovat  kosmonauti ve vesmíru. Je pravda, že jsem si jako kosmonaut připadala.  Po rozhovoru s lékařkou,  která se zeptala  na mé zdravotní  problémy,  věk a hmotnost, mi sestra  na tělo připevnila  pět hadiček s různě barevnými konci: dvě na krk, dvě do podpaždí a jednu do pupíku. Šest minut jsem pak  kromě  dýchání  a mrkání nemohla dělat nic. Počítač poté vyplivl zmíněných 117 položek, které údajně mapují můj momentální zdravotní stav.

Raději si nechám pustit žilou

Mně samotné vyšly v zásadě čtyři věci, na kterých bych měla ‚zapracovat‘. Podle přístroje AMP mám sníženou hladinu vápníku, náběh na sníženou  funkci  štítné  žlázy, jemně  zvýšenou  zlou složku cholesterolu a rozhozené zažívání. Popravdě nevím, co si s tím počít, když podle klasického krevního testu, který jsem absolvovala dvacet čtyři hodin předtím, mám vápník v pořádku, stejně tak štítnou žlázu i cholesterol. Činnost střev jsem si ověřit nenechávala, to je pravda.  Jenže laktobacily  beru už čtvrt roku přesně podle návodu, proč mi je tedy teď paní doktorka od přístroje AMP doporučuje?

„A neměla jste v uplynulých třech až šesti týdnech virózu? Ukazuje mi to, že vaše imunita ještě bojuje s nějakým zánětem,“ vyčetla také lékařka z mých hodnot.  Jestli jsem měla před měsícem a půl rýmu, si moc nepamatuju, nicméně je třeba vzít v úvahu, že v únoru a březnu kašleme a smrkáme skoro všichni, takže tato ‚diagnóza‘ se dá střílet od boku.  Nechci lékařce křivdit, ale mám dojem, že právě takto by se mohla poměrně snadno získávat důvěra pacientů i u dalších naměřených hodnot. Sama za sebe pochybuju, zda jsou ty tři tisíce dobrou investicí. Osobně si raději nechám pustit žilou, abych měla prověřené výsledky.

Analýza AMP

Za šest minut přístroj podle výrobce zanalyzuje: Funkčnost orgánů, stav centrálního nervového systému, ischemické choroby srdce, funkční hodnoty plic a ledvin, onemocnění krve a jater, žlučníkové kameny, cukrovku a stav štítné žlázy, stav imunitního systému.

Kde to dělají: Více informací najdete například na www.qmi.cz nebo www.medic.cz.

97% parametrů analýzy AMP se podle kliniky QMI s klasickým vyšetřením shoduje. Porovnávaly se výsledky třiceti klientů. U mě to dopadlo jinak.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.