Alergie, teď bude nejhůř

Jarní alergické příznaky obvykle hodnotíme jako horší než ty letní, říká nejnovější studie. A zdaleka ne jen proto, že po úlevné zimě se teď zdá trápení nesnesitelné. Takže se připravte, pylová sezóna právě kulminuje.

Spustila se vám rýma, které se nemůžete zbavit? Nemá cenu se utěšovat tím, že je to jarní nachlazení. Bohužel se vám to nejspíš už také rozjelo. Smrkáte a kýcháte už déle než týden? Zkuste si udělat pokus, zda se jedná o nachlazení nebo už o alergii a pořiďte si volně prodejná antihistaminika. Samozřejmě si před tím pročtěte důkladně příbalový leták. A jestli se vám po léku uleví, nastal čas řešit, kde hledat alergologa. Ona totiž ta alergická rýma není vůbec pouhé kapání z nosu a kýchání.

CO ZABERE NA UCPANÝ NOS

… všem
Na alergickou rýmu většinou dobře zabírají spreje, které se běžně používají i na tu klasickou z nachlazení. Díky nim splaskne otok sliznice. Jen pozor na jejich dlouhodobé užívání, hrozí, že byste si mohli vypěstovat závislost. Doporučuje se proto zhruba po pěti dnech až týdnu s kapkami přestat, a to minimálně na další dva dny. Jako doplněk léčby můžete používat roztoky s mořskou solí, jen se připravte, že jejich účinek je o něco mírnější než u kapek, které obsahují léčivou látku.

… těhotným
V prvním trimestru můžete na alergickou rýmu používat právě jen ty zmíněné roztoky mořské vody, například Quixx nebo Physiomer. V druhém a třetím trimestru je podle lékárníků ze sítě Dr. Max možné používat nosní sprej Allergodil.

NEJPRVE ALERGIE, PAK ASTMA

Kýcháte a smrkáte? Raději navštivte lékaře, než pro vás bude pozdě. Proč je alergie nebezpečná? V podstatě nepřetržitě se při ní šíří zánět a kvůli němu se zužují průdušky. Když si jí nevšímáte, v krajním případě může vést ke vzniku astmatu, tedy chronického zánětlivého onemocnění dýchacích cest. To pak nastanou krušnější časy než s kapajícím nosem: astma jde sice zmírňovat, ale už nikdy nebudete úplně zdraví. Astma se nedá úplně vyléčit.

V posledních letech počet astmatiků stoupá a lékaři stále častěji narážejí i na to, že má nemoc genetický základ – astmatem trpí více členů jedné rodiny. K rozvoji nemoci výrazně přispívá také kouření, případně pasivní vdechování tabákových zplodin, což platí u dětí. Odhaduje se, že v Česku trpí astmatem okolo deseti procent lidí. Číslo je však zřejmě podhodnoceno, protože mnozí lidé mohou astma zaměňovat za obyčejné virózy a vůbec je nenapadne zajít si k lékaři. Jenže nemoc se pak už jen zhoršuje. Chce to přitom pouze trochu pozornosti k příznakům. Mezi symptomy nekontrolovaného (tedy neléčeného) astmatu patří dušnost po námaze (ale někdy i v klidu), kašel, pískot na hrudníku nebo pocit tíže na prsou. Tím vším se liší od klasického nachlazení. Potíže se přitom často opakují. V pětině případů astma začíná již u kojenců a batolat, v deseti procentech u předškoláků, v sedmdesáti u školáků a dospívajících. Puberta nechrání před vznikem alergie ani astmatu, naopak je možné, že se v dospívání rozvine. Stejně tak se nedá říct, že děti z astmatu vyrostou a jsou za vodou. Nemoc se může objevit kdykoliv, klidně i v důchodu.

3 otázky pro…

Mgr. ALEŠE KREBSE, PH.D., lékárníka

Je nějaká novinka v léčbě alergií?
Loni na jaře se u nás objevil nový lék na sezónní alergie a kopřivku s účinnou látkou bilastin, není však volně prodejný, musí vám ho předepsat lékař. Jedná se moderní antihistaminikum 2. generace. Léky ze stejné skupiny ovšem koupíte i bez předpisu. Tato antihistaminika u většiny lidí nemají tlumicí efekt jako mnohé starší typy, není se proto třeba bát při jejich užívání toho, že budete ospalí. Nicméně je třeba říct, že to neplatí stoprocentně, u některých lidí se tlumivé účinky projevují.

Může kapky do nosu užívat každý?
Ne všechny mohou užívat těhotné a kojící ženy. U kapek s alfamimetiky zákaz platí také pro lidi s depresí, kteří užívají tricyklická antidepresiva. Pacienti s diabetem, nemocným srdcem, onemocněním štítné žlázy a vysokým krevním tlakem by se měli poradit s lékařem nebo lékárníkem, za jakých okolností co používat. Problematický je také glaukom, neboli zelený zákal, některé kapky totiž zvyšují nitrooční tlak.

Proč je vlastně nebezpečné spoléhat na kapky po delší dobu?
Při delším užívání hrozí, že na nich může vzniknout závislost. Pro dosažení účinku se pacienti snaží dávat stále větší a častější dávky a tím zhoršují stav nosní sliznice, ale také zvyšují pravděpodobnost a závažnost systémových nežádoucích účinků.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.