Žaludeční problémy ze stresu

Od Vánoc trpím zažívacími problémy. Nejprve se objevilo nechutenství a pocit permanentní sytosti, tlak v žaludku, ale ne na zvracení. Trochu se to na týden zlepšilo a potom asi na 14 dní vrátilo. Je to týden, co mě začalo bolet i břicho – pravá strana, okolo pupku a v podbřišku. Dle ultrazvukového vyšetření je vše OK, jen hypersekrece žaludku a abdominální aorta 1 cm pod kůží, dle rektoskopie mám podrážděnou sliznici konečníku a hemoroidy II. stupně. Odběry (včetně zánětlivých faktorů) byly provedeny dvakrát, před měsícem a teď, vše naprosto v pořádku. Ještě mi v rámci vyšetření na plicním (mám pocit nedonadechnutí se) diagnostikovali stresové astma. Je asi potřeba podotknout, že jsem typ nervózního člověka se sklonem k depresím, ale nevím, zda se na to dá pobolívání v podbřišku svádět. Také jsem si všimla, že když ležím, mám pravou dolní část břicha jakoby viditelně vyboulenou – ne ostře, spíš celou pravou část. Nevím, zda je to v pořádku. Zhubla jsem už pět kilogramů, přičemž jsem už tak hodně štíhlá. Mám tři děti a spoustu denních povinností, tak mě situace poněkud otravuje. Hlavně mi zatím nikdo nedovedl říct, čím to je. Jak to tedy řešit?

MUDr. Anna Jungwirthová

Gastroenteroložka, spolu s manželem provozovatelka privátní kliniky EGK s.r.o – Sanatoria u sv. Anny v Praze. Vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvovala stáže v zahraničí, například v Japonsku.

Pokud problémy trvají od Vánoc, určitě to není nějaký zanedbatelný stav. Rozhodně bych doporučila jednak gynekologické vyšetření včetně sonografie malé pánve abodminální i vaginální sondou, dále koloskopické vyšetření tlustého střeva včetně posouzení konečné části střeva tenkého a pak také gastroskopické vyšetření.

 

MUDr. Anna Jungwirthová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.