Bojím se žen

Bojím se žen

Je mi 46 let a celý život se bojím žen. S hrůzou jsem zjistila, že tento problém nedokážu překonat. Souvisí to zřejmě s mojí matkou, se kterou jsem si nikdy nerozuměla. Nemám ráda její ponižování, zesměšňování a manipulaci s okolím. Poslední roky jsem byla bohužel nucena pracovat v čistě ženském kolektivu, který mě nikdy nepřijal. Zažila jsem tvrdou psychickou šikanu a byla na zhroucení. Naštěstí mi skončila smlouva na dobu určitou. Myslela jsem si, že si chvíli odpočinu, naberu síly a život půjde dál. Ale jsem půl roku doma a můj odpor k ženám jen zesílil. Setkávám se s nimi stále, např. na úřadech. Vždy se rozklepu strachy, je mi na zvracení, s velkou námahou odpovídám jednoslovně. Cítím se v bezvýchodné situaci. Nejsem zakřiknutá, netrpím nízkým sebevědomím, jenom mi jsou odporné jízlivosti, manipulace s okolím, hyenismus, konzumní společnost apod. Mám ráda férovost, logické myšlení, sport. Cítím, že to nezvládám. Psycholog ale nepochopí, jaké poměry vládnou v ženském kolektivu, a psycholožka je stejně sladká jako mé kolegyně. Má můj problém nějaké řešení?

PhDr. Marta Boučková

Psycholožka. Absolvovala Filozofickou fakultu UK v Praze. Specializuje se na sociální psychologii, oblast mezilidských vztahů a komunikace a na manželské i partnerské problémy.

Z vašeho dopisu je mi jasné, že problém, se kterým se potýkáte, vám musí evidentně velmi komplikovat život. Proto je zcela na místě obrátit se na psychologa. Bohužel i při jeho výběru budete muset volit pro vás menší zlo: psychologa muže, o kterém se domníváte, že nepochopí vaši situaci, nebo psycholožku ženu, jež u vás může už při prvním kontaktu vzbuzovat nedůvěru, rozpaky či nejistotu.

Mohu Vám nabídnout jen jednu jedinou radu: při volbě odborníka se neřiďte pohlavím, ale celkovým dojmem, který z rozhovoru s ním budete mít. Psycholožka nemusí mít nutně o nic větší pochopení a povědomí o poměrech v ženském kolektivu než muž. Stejně tak psycholog nemusí mít pro vás akceptovatelné kvality, které považujete za ryze mužské.

PhDr. Marta Boučková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.