Klouby vám uzdraví vaše vlastní krev

Klouby vám uzdraví vaše vlastní krev

V medicíně je to nejnovější trend: jak jen to jde, vyhněme se chemickým léčivům a využijme potenciálu lidského těla. Čeští lékaři teď začínají pomocí pacientovy krve léčit jeho svaly a klouby. První výsledky jsou optimistické.

MUDr. František Picek

MUDr. František Picek - odborný lékař v oboru ortopedie a sportovní traumatologie.

Princip je jednoduchý. Místo léčiv, jako je třeba kortizol či antirevmatika, u kterých hrozí nežádoucí účinky, se do těla pacienta dostávají šikovné látky z jeho vlastního těla – bílkoviny, které se uvolňují z krevních destiček. Ty podporují hojení a působí proti zánětům. Tahle nejnovější metoda se odborně nazývá PRP z anglického platelet rich plasma, tedy plazma obohacená o destičky.

Když se před dvěma lety tato léčba u nás v několika málo centrech a nemocnicích objevila, vyvolala skoro zázračná očekávání. Nové poznatky jsou sice o něco střízlivější, pořád ale velmi optimistické. „Na artrózu čtvrtého stupně, tedy stav, kdy už chrupavka téměř chybí, tato metoda nezabírá. Při dřívějších stádiích nemoci ale pomáhá,“ říká František Picek z pražského Orp centra. V jakém stádiu je vaše chrupavka sami nepoznáte, to dokáže jen ortoped.

Stříkačka za tisíce

„Tohle je ta nejdůležitější věc,“ ukazuje mi ortoped František Picek stříkačku s dvojím jádrem, v podstatě jde o stříkačku ve stříkačce. Kousek plastu, co stojí bezmála tři tisíce korun. Stříkačka je ale dost ‚vychytaná‘, dvojité jádro je mimořádně důležité kvůli bezpečnosti celé procedury. Do stříkačky se nabere krev z žíly na ruce, jak to znáte z běžných odběrů, a pak se strčí na pět minut do centrifugy, která odstředí krevní destičky a plazmu. Lékař vytáhne jen vnitřní část stříkačky se žlutou plazmou a tu píchne do postiženého místa. Léčivá látka tak po celou dobu nepřijde do styku s okolím a nemá ji co kontaminovat.

Sportovci už se tak léčí běžně

Plazma urychluje například léčbu tenisového lokte nebo zánětu Achillovy šlachy. Postupně se ale zjistilo, že plazma může být užitečná právě i při léčbě artrózy. To znamená, že pomáhá zregenerovat ‚ošoupanou‘ chrupavku v kloubech. „Subjektivně bych odhadla, že se to zlepšilo tak o 40 až 60 procent,“ říká Hana Sedláčková, pacientka, která absolvovala šest injekcí do každého kolene postiženého úbytkem chrupavky během dvou let. Ostatně zkušenosti samotných lékařů, kteří se tímto typem léčby zabývají, jsou stejné jako postřeh pacientky: bolest u artrózy kolene se sníží až o 34 procent.

Chraňte své kosti a klouby

Chrupavka zajišťuje nebolestivý pohyb. V mládí má dostatečnou pevnost a elasticitu. U zdravého člověka je tvořena ze 75 % vodou, z 5 % chrupavčitými buňkami, které produkují zbylých 20 % její hmoty. Chrupavka je taková houba, která se při každém pohybu stlačí a při uvolnění získá opět svůj původní tvar. Při této deformaci dochází k jejímu vyživení z okolní kloubní tekutiny. Pohyb a přiměřená zátěž chrupavky je proto důležitá.

Chrupavku nevyživují cévy, ale okolní kloubní tekutina, která je tvořena buňkami kloubní výstelky. Pokud je tekutiny málo, kloubní plochy o sebe výrazně třou – a to bolí. Bolesti při běžném pohybu nás tak upozorňují na snížený obsah kloubní tekutiny nebo na počínající deformaci chrupavky, což jsou příznaky začínající artrózy.

Úředníci zatím pochybují

Ministerstvo zdravotnictví se k této metodě staví opatrně. Nemocnicím, které pod něj spadají, ji nedoporučuje používat, dokud nebude vědecky prokázáno, že opravdu funguje. Dobré pověsti metody škodí také dosti přehnaná prohlášení některých center, kde se pomocí plazmy léčí: podle nich díky injekci může vyrůst i zcela nová chrupavka. „Je těžké pomocí studií prokazovat účinek plazmy na lidské chrupavce. To bychom museli z kloubu minimálně dvakrát odebírat vzorky. Jenže když už člověk přijde na injekce, bývá to i proto, že se operaci chce vyhnout,“ vysvětluje František Picek. On sám začal s léčbou před dvěma lety, u nás mezi prvními. Má tedy výsledky právě za tuto dobu. Aby mohla být nová léčba uznána vědecky, bude zapotřebí doplnit ještě více klinických studií a pacienty sledovat zhruba ještě pět až deset let. Nicméně například v Americe se pomocí PRP léčí známí sportovci, například golfista Tiger Woods tak před dvěma lety uspíšil regeneraci kolene po operaci. Tehdy výrazně stoupl počet zájemců o zákrok v USA. Zároveň to však otevřelo debatu mezi odborníky, na jaké zdravotní problémy je zákrok dobrý, a na které se naopak nehodí. A lékaři mnohdy přiznávají: „My vlastně přesně nevíme, proč to funguje. Ale naši pacienti trpí méně.“ Nicméně nedávno publikovaná studie italských vědců poukázala na vysokou bezpečnost metody a potvrdila, že pomáhá při bolestech kolene vyvolaných osteoartritidou.

Slunce, sýr a pohyb: recept na zdravé klouby

Pro klouby a kosti je důležitý zejména pohyb, a to zhruba do 25 let. V té době se kosti zpevňují a potřebují dostatečnou zátěž. Doporučuje se nenáročný aerobik a rekreační sporty, jako je turistika, jízda na kole a plavání. Vždycky jsou lepší ty sporty, při kterých na vás působí jen váha vašeho těla.

Hýbat se, a tím zatěžovat klouby by se samozřejmě mělo i v pozdějším věku, velmi škodí nadváha, takže pokud se s kily navíc rozhodnete sportovat, nepokoušejte se o heroické výkony.

Kromě zátěže klouby potřebují výživu a to vitaminy C, E a betakaroten. Ty mohou kloubní onemocnění zpomalit.

Choroby naopak urychluje nedostatek vitaminu D. Denní dávku pokryjete třeba tak, že sníte 100 gramů tvrdého sýra a 100 gramů tuňáka. A nezapomeňte také na slunce. Čtvrthodina denně venku vám udělá zásoby potřebného vitaminu na týden.

Na vlastní náklady

V Česku narazíte na dvě různé metody léčby pomocí plazmy. Podstata zůstává stejná – vždycky jde o ‚léčivo‘ vyrobené z vaší krve. Liší se jen způsoby, jak je plazma zpracována a skladována. Přímočařejší je metoda ACP, to je ta, kterou jsem popsala na začátku: plazma se nikde neskladuje a přímo ze stříkačky, pomocí které se odebrala pacientovi krev, se aplikuje.

Třeba v Ostravě se používá metoda Ortokine, kdy se sérum ještě obohacuje o látky, které aktivně tlumí zánět. Někteří lékaři to považují za zbytečný risk – zejména proto, že se s plazmou zbytečně manipuluje, zároveň přínos přidaných látek není nijak velký, dají se využít jen v léčbě osteoartrózy. Tato metoda je výrazně dražší – stojí okolo 30 tisíc. Ta původní vyjde zhruba na čtyři tisíce za jednu injekci, přičemž je třeba jich aplikovat několik. Záleží na zdravotním stavu pacienta. Pojišťovny léčbu plazmou neproplácejí a ani se k tomu nechystají.

Kde léčí plazmou

Orp centrum, Pod Juliskou 4, Praha 6, www.orpcentrum.cz

Poliklinika profesora Řeháka, Stroupežnického 18, Praha- Smíchov, www.poliklinikarehaka.cz


Sport.medika (doc. MUDr. L. Paša), Viniční 235, Brno, www.pasa.cz


Revmacentrum MUDr. Mostera, s.r.o. Mošnova 8, Brno-Židenice, www.revmacentrum.cz

Centrum jednodenní chirurgie, Štefánikova 537, Hradec Králové, www.1chirurgie.cz


Chrudimská nemocnice a.s. Ortopedická ambulance, Václavská 570, Chrudim, www.acp-chrudim.cz

Nemocnice Znojmo, Ortopedické oddělení, MUDr. Jana Janského 11, Znojmo, www.nemzn.cz

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.