Botulotoxin na rýmu? I to je možné

Botulotoxin na rýmu? I to je možné

Injekce s botulotoxinem se už staly vcelku běžnou metodou, kterou se vyhlazují vrásky. Lékaři však přišli s další možností využití. Zdá se, že díky botulotoxinu bude možné zmírnit průběh alergické rýmy, lidově zvané senná.

Kapka gelu s botulotoxinem do oblasti nosu může zmírnit obtíže lidí, které trápí alergická rýma. Tvrdí to alespoň australští vědci, kteří právě nyní tenhle postup testují a jejichž pokusy mají slibné výsledky. Jedna aplikace botulotoxinového gelu zabraňuje u dobrovolníků potížím s kýcháním a dalším projevům až na tři měsíce. Studie se účastnilo sedm desítek pacientů.

Jak je to možné? Botulotoxin ovlivňuje nervy v nose a blokuje tak tvorbu chemických látek uvolňovaných z nervových zakončení, které jinak hrají velkou roli při vzniku příznaků senné rýmy. „Je to nový způsob použití dosavadních léků,“ komentoval zjištění Phillip Bardin, profesor australského Monash Medical Centre. Připomněl, že botulotoxin se nepoužívá jen v kosmetice, kde se s ním vyhlazují vrásky, ale rovněž se podává s cílem snížit křeče ve svalech či při léčbě mozkové obrny. Testuje se také jeho využíti při léčbě inkontinence.

Jedem na rýmu

Botulotoxin přitom vlastně není lékem. Jde o nervový jed, který produkuje jistý druh bakterií. Tento toxin paralyzuje nervy a tím i svaly. Jeho použití u alergiků se zdá vcelku reálné, protože nemá vedlejší účinky a přitom rychle zabírá. Vědci tvrdí, že tuto metodu vyvíjejí mimo jiné proto, že v souvislosti s globálním oteplováním se může pylová sezóna prodlužovat a tím mohou být i příznaky alergie horší. V praxi by to znamenalo, že by lidé se sklonem k alergické neboli senné rýmě dostali v průběhu sezóny několik dávek botulotoxinu do oblasti nosu.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.