Bojujte. Budete svobodnější.

Bojujte. Budete svobodnější.

Bojovým sportům dnes ženy propadají stejně vášnivě jako muži. Vznikají už dokonce programy speciálně pro ně. Je to nejen cesta, jak si zvýšit sebevědomí, ale i něco jako manažerský výcvik: naučíte se rychle rozhodovat a dokonale soustředit.

Ze všeho nejdřív si pohrajete s vlastní sebekázní. Bojové sporty vyžadují disciplínu a občas je zapotřebí hodně zatnout zuby. „Zároveň se aktivuje vůle po sebezdokonalování a vlastním rozvoji,“ tvrdí brněnský psycholog Daniel Žahour. Bojová umění vám zároveň naservírují opojný pocit síly, sebedůvěry a svobody. A to jsou věci, po kterých dnešní ženy touží.

Manažerky vedou

Za vzrůstajícím zájmem žen stojí podle Martina Biharyho z rokycanské Školy bojových umění a sebeobrany pro ženy a dívky Sakuraj i touha naučit se spoléhat jen sama na sebe. I proto se na bojové sporty dává čím dál víc žen na řídících pozicích. „Zaměstnané ženy se navíc po dni plném stresu potřebuji doslova vybít. S tím souvisí jejich rostoucí zájem o kondiční hodiny inspirované bojovým uměním,“ tvrdí Ria Hrušovská, instruktorka programu Les Mills. Ten zahrnuje i lekci Body Combat, jež vychází právě z bojových umění. Vybít nahromaděný stres je podle kardiologů víc než zdravé. Bojovými sporty tak chráníme i svoje srdce.

Nemálo je i žen, které chtějí ‚při boji‘ shodit kila. Ono to totiž opravdu funguje. Za hodinu sportu jako je judo, karate, kick-box nebo tae-kwon-do můžete spálit až 850kalorií.

Les Mills: Hubnete a bavíte se


Les Mills ovládlo Prahu teprve nedávno. Využívá prvků z různých sportů a choreografie jednotlivých lekcí se každé tři měsíce obměňuje. Jedna z nich má název Body Combat a čerpá z bojových umění jako je karate, box, tai chi, tae-kwon-do nebo Mauy thai. „Při Les Mills rychle hubnete a ještě se při tom dobře bavíte,“ vysvětluje si vysokou návštěvnost svých hodin instruktorka Ria Hrušovská.

Wing Tsun: Naučíte se vyjednávat


Wing Tsun vymyslela žena. Boj jako fyzické napadení protivníka přichází na řadu až jako poslední. Na lekci Wing Tsun se naučíte vyjednávat a důvěřovat si. „Budete trénovat vůli i to, že o sobě nesmíte zapochybovat ani uhnout pohledem,“ říká Jiří Schwertner ze školy EWTO. V běžném životě si o to snáz poradíte s nepříjemným kolegou nebo nadřízeným. Při nácviku bojových technik do lap a při tréninku simulovaného napadení si sáhnete na dno. A to je dobře. „Pokud si to žena nevyzkouší, nebude nikdy na konflikt v reálu připravená,“ říká trenér.

Ladies Kickbox: Mužům vstup zakázán


Stále větší oblibu si u nás získávají i centra, kam muži nemají přístup. Tam se provozuje i Ladies Kickbox. „Z tréninku nebudete odcházet se suchým tričkem,“ říká Mario Jarkaš, několikanásobný mistr republiky v kickboxu a čínském boxu. „Líbit se to bude hlavně ženám, které chtějí okusit techniku bojových sportů, ale nechtějí jít do přímého kontaktu. Vyzkouší si boxovat na pytel a lapy, zároveň dostanou dávku aerobního tréninku, čímž spálí velké množství kalorií a v závěru posílí problematické partie. Nezanedbatelným efektem je zvýšení sebevědomí, což s sebou bojové sporty automaticky přinášejí,“ láká klientky do pražské Tělocvičny Jarkaš.

Kde bojují ženy

Krav Maga

Kurzy sebeobrany v Praze, Brně, Berouně, Olomouci, Havlíčkově Brodě, Mělníku a Říčanech www.kravmaga.cz

Wing Tsun

Školy EWTO najdete v Praze, Brně, Kladně, Plzni, Přerově a Třinci www.ewto.cz

Les Mills

Lekce Les Mills můžete navštívit v síti fitness center Holmes Place www.holmesplace.cz

Ladies Kickbox

Tělocvična, Praha 8 www.telocvicna.com

Sokolovna Průhonice, Praha www.sokolovnapruhonice.cz

Očima redaktorky: „Napřed slzy, pak jsem zpychla.“

Lucie Frydecká

Pohled na trosku vracející se ze semináře Krav Maga byl tristní.
 Zkřivené brýle (myslela jsem, že je uchráním), slzící oko (dostala jsem do něj ránu, když jsem si brýle sundala), modřiny přes obě kolena (simulovali jsme znásilnění a já hrála násilníka). Ale v hlavě jsem měla tak čisto, jak ještě nikdy. Krav Maga je totiž mimořádně svobodný sport, efektivní v tom, že bojové pohyby vycházejí z těch přirozených. Takže se kope a mlátí, ovšem naučí vás postavit se tak, aby výkop byl co nejprudší a vy jste při něm udržela rovnováhu. Párkrát jsem se ocitla na zemi, takže vím, co to znamená.

Po první obdržené ráně jsem byla překvapená. Ono to BOLELO! Panebože, já tady přece nejsem proto, aby mě někdo mlátil, jdu domů, ozvala se moje ufňukaná část. Pak jsem zjistila, že když se budu bránit aktivněji, bude to bolet méně. Když jsem byla dítě, padala jsem pořád a měla permanentně odřená kolena. Teď mě vyvede z míry slzící oko? S tím se musí něco udělat, rozhodla jsem se. A vydržela jsem bojovat, i když už jsem neviděla a skoro neslyšela. Troska, které museli týden pomáhat do kabátu, protože nemohla zvednout ruce, se pak velmi pyšně usmívala…

5 důvodů, proč zkusit bojový sport

  • zvýšíte si sebevědomí, budete si víc věřit
  • nebudete se tolik bát večerního návratu z kina nebo diskotéky
  • vybijete stres, agresi, vztek, odreagujete se
  • posílíte problematické partie, zpevníte postavu a zvýšíte si fyzickou kondici
  • zhubnete

Eva Fryšarová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Brett Slansky | 08. 05. 2014 v 11:17

    Super článek, je opravdu nutné aby ženy se naučily bránit a zároveň nabraly sebevědomí a lepší fyzickou kondici. Jen je škoda, že mnoho žen si neuvědomuje skutečnost a sebeobranu podceńují. Přeji hezký den,

    Brett Slansky