Co frčí ve fitku: zumba, jóga, nebo novinky?

Co frčí ve fitku: zumba, jóga, nebo novinky?

Každoročně přibývají ve fitness studiích zbrusu nové lekce, které alespoň na chvíli zamávají s obsazeností ostatních kurzů. Jak to, že některé druhy cvičení se těší oblibě dlouhá léta, ale na jiné si za pár sezón ani nevzpomenete? Víte, které hodiny jsou nejvíc v kurzu, a které naopak moc lidí nenavštěvuje?

Některé milovníky pohybu zabaví novinky jen na nějaký čas a pak se vrátí ke svému oblíbenému pohybu, z jiných se naopak stanou skalní fanoušci nového sportu. Podle počtu klientů však studia potvrzují, že populární zumba nebo tradiční jóga stále patří k nejvyhledávanějším cvičením.

Zumba i pilates bez ohledu na věk

„Spousta žen stále chodí na zumbu, rády ale mají také port de bras, pilates, kruhový trénink nebo cvičení s fitbally,“ říká Tereza Semrádová, instruktorka pražského studia Fascinace. Fenomén zumba sice okupuje studia několikátý rok, počet jeho fanynek ale pozvolna klesá. „Oproti předchozímu roku opravdu zaznamenáváme menší zájem. Ženy se ze zumby přesouvají například na kruhový trénink nebo kickbox,“ dodává Tereza.

Na jedné straně se tedy oblibě těší taneční lekce, na straně druhé se drží i pomalejší cvičení. Studia tak mohou uspokojit lidi s různými preferencemi a také v různých věkových kategoriích. „Na port de bras k nám chodí dvanáctiletá slečna i šedesátiletá paní,“ potvrzuje instruktorka Tereza.

Tisíce let úspěšná jóga

Navzdory přibývajícím novinkám si na nezájem nemohou stěžovat lektoři jógy, jejichž lekce láká muže i ženy v jakémkoliv věku. Jóga zkrátka patří ve studiích mezi stálice. „Ačkoliv se jóga cvičí v moderních formách, opírá se o svou historii. Více a více lidí různým stylům jógy propadá, protože jim pomáhají nejenom po fyzické, ale především po psychické stránce,“ vysvětluje úspěch jógy Václav Krejčík, cvičitel a majitel Energy studia.

Své příznivce si nacházejí jak dynamičtější styly jako powerjóga, tak i jóga klasická a relaxační. V sálech je stále plno, protože tyto lekce mají své stálé obdivovatele. „Když přijde nějaká novinka, lidé ji rádi zkouší a chvíli přestanou chodit na své oblíbené lekce. Po čase se ale vrátí. V tom je jóga krásná – když vstoupí do života, většinou zcela nevymizí.”

Na kterých kurzech je téměř vždy místo?

  • Starší typy cvičení. Například kalanetiku zastínil pilates a v podstatě ji vytlačil ze studií. V některých se už ale pomalu vrací zpět.
  • Klasický aerobik – kvůli široké nabídce si většina žen našla jiný, specifičtější druh cvičení.
  • Úplné novinky. Ještě se o nich v médiích nepíše, takže cvičební sály nepraskají ve švech. Na módní vlně se ale brzy jistě povezou: těžko ale odhadnout, zda se udrží déle než pár sezón. Jsou jimi například taneční program Just Jhoom! nebo cvičební metoda zvaná Piloxing.

Monika Trojanová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.