Zbavte se akné! Jednoduše a navždy

Zbavte se akné! Jednoduše a navždy

Je to jedno z největších kosmetických trápení. Zvláště po třicítce. Naštěstí víme, co vám na akné zabere. Pro začátek se smiřte s tím, že pupínky nezmizí do rána že a kromě precizní péče o pleť vás to možná donutí i ke změně životního stylu.

MUDr. Yvonne Bergerová

Estetická dermatoložka. Pracuje na klinice BcD Clinic v Praze, je držitelkou certifikátů pro práci s lasery a botulotoxinem. Je členkou několika odborných společností.

Na pupínky má totiž kromě toho, jak se své pleti věnujete, vliv ještě spousta dalších věcí. Třeba to, jak jíte, jestli kouříte, v jakém prostředí žijete a jak moc se stresujete. Za leccos člověk vděčí i rodičům. Jestli se potýkají nebo potýkali s akné, zřejmě se pupínkům nevyhnete ani vy. Taky to chce trpělivost. Můžete kombinovat různé přípravky, jen je nedoporučujeme rychle střídat. „Pokožka na ošetření reaguje poměrně pomalu, takže co na vás funguje a co ne, poznáte nejdříve za měsíc,“ vy světluje estetická dermatoložka Yvonne Bergerová z BcD Clinic.

Důležité je podchytit akné včas. Varovat by vás měly rozšířené mazové žlázky, černé tečky od ucpaných pórů a drobné zánětlivé pupínky. To je čas svěřit se kosmetičce a o svoji pleť začít pečovat skutečně systematicky. Na kosmetické ošetření se vyplatí chodit každých čtrnáct dní. Trápí-li akné i vaše rodiče, nestyďte se vyrazit k dermatologovi hned. Těžších forem akné, při kterých se objevují hnisavé vřídky, zarudlé mapy a boláky, se pak zbavuje podstatně hůř. A ani kosmetička už vám s nimi moc nepomůže.

V pubertě nasadit kosmetiku

Mít čistou a hladkou pleť bez poskvrnky v době, kdy člověk dospívá, se skoro rovná výhře v loterii. Akné sužuje devět z deseti dospívajících. Za problémy s pletí mohou v pubertě hlavně hormonální bouře, kterými tělo dospívajících prochází. V krvi se zvyšuje množství mužských pohlavních hormonů, takzvaných androgenů, které rozhodí fungování mazových žláz. Kožního mazu, který normálně slouží k tomu, aby v kůži udržoval vláhu, se začne produkovat víc, než by mělo. Vývody mazových žláz jeho nápor nezvládají, ucpou se a zanítí. Akné je na světě. Navíc ho často ještě zhoršují bakterie na povrchu kůže, takže se rozvine infekce.

Rada dermatoložky:

Akné se dá v pubertě vyřešit relativně snadno. Pleť je třeba důkladně a pravidelně čistit. Ideální je to ráno a večer a také vždycky, když se pleť zpotí – třeba po sportu. Sáhněte po adstringentní vodě, která stáhne póry a zabrání jejich ucpání. Další kosmetiku pořizujte podle stavu své pleti. Na středně a mírně mastnou pleť se hodí krémy a lotia, na velmi mastnou gely. Pod ně se nanáší léčivé přípravky, které v úporných případech předepíše lékař. Pleti prospějete potravinovými doplňky se zinkem a křemíkem. Jestli máte mírnější formu akné, neváhejte investovat do dobré kosmetičky.

Po třicítce pomůže laser

Konec puberty ještě nemusí znamenat konec trápení s akné. Někoho se tvrdošíjně drží i poté, co na dortu sfoukl třicet svíček. Nápor pupínků navíc v dospělosti může překvapit i ty, co s pletí problémy vůbec nemívali. Zbavit se dospěláckého akné je bohužel ještě mnohem těžší než v pubertě, protože problém je v hlubších vrstvách kůže. Pouze kosmetika na něj už většinou nestačí.

Rada dermatoložky:

Akné se v dospělosti víc soustředí na spodní partie obličeje, pupínky jsou tužší a většinou dlouho trvá, než zmizí. Na rozdíl od pupínků v pubertě za ně většinou nemůže bakteriální infekce nebo nadprodukce mazu, ale hormonální výkyvy. Proto se i léčba týká hlavně hormonů, často pomůže antikoncepce s obsahem antiandrogenů. Pleti pomůže i laserové ošetření pleti, které projevy akné potlačí.

Když čekáte miminko

Pro ženy, které někdy trápilo akné, nebývá v těhotenství pohled do zrcadla dvakrát příjemný. Uhry se totiž k jejich zděšení začnou vracet. Je to tím, že tělo prochází velkými hormonálními změnami, což se může projevit na mazových žlázách. Zarudlé boláky se často objevují hlavně kolem rtů a nosu, kde vytvoří takzvaný těhotenský ruměnec.

Rada dermatoložky:

Jsou dva typy budoucích maminek. Těm šťastnějším se v těhotenství pleť skoro zázračně vylepší, ty druhé si naopak projdou martyriem s uhry. I tady na pupínky platí pravidelné a důkladné čištění pleti. Kosmetiku ale volte opatrně, pokožka může v těhotenství reagovat přecitlivěle. Já doporučuji šetrnou lékárenskou kosmetiku.

Za co (ne)může antikoncepce

Hormonální antikoncepce bývá jedním z nejpohodlnějších řešení aknózní pleti. Pilulky proti početí totiž zastaví činnost vaječníků, kde se tvoří mužské pohlavní hormony, které stav pleti zhoršují. Tím se pleť znovu vyhladí. Kouzlo ale funguje jen tak dlouho, dokud antikoncepci berete. Pak se pleť vrátí do původního a leckdy dokonce ještě horšího stavu.

Rada dermatoložky:

Léčba hormonálně podmíněného akné je svízelná. Místní ošetření antibiotiky totiž většinou nezabírá. Řešením může být spolu s kosmetikou na problematickou pleť laserové ošetření. To se někdy také kombinuje s přípravky s obsahem antibiotik.

Akné jako volání o pomoc

Pleť funguje jako zrcadlo našeho zdravotního a duševního stavu. Kdo se cpe nezdravými a tučnými jídly, žije ve stresu a moc toho nenaspí, toho kromě zdravotních problémů čeká i zarudlá a uhrovitá pleť. Tělo jejím prostřednictvím jednoduše volá po změně.

 

Rada dermatoložky:

Stres, nadváha a nespavost podporují akné, zvyšují totiž produkci androgenů. Androgeny se pak naváží na mazové žlázy, což je pro ně signál k větší produkci mazu. Končí to nevzhlednými zarudlými pupínky. Chce to více spánku, žádné cigarety a zdravou a pestrou stravu. Vynechejte sladkosti a tučná jídla, přidejte ovoce, zeleninu, ryby a drůbež a nezapomeňte dodržovat pitný režim. Stavu vaší pleti prospějí
i detoxikační kúry.

Nevítané dědictví

Jestli vaši rodiče trpí nebo trpěli na pupínky, bude tenhle problém v podobném měřítku trápit i vás. Rodiče totiž svým dětem kromě další genetické výbavy předávají třeba i velikost a aktivitu mazových žláz. I s tímhle nevítaným dědictvím se ale naštěstí dá bojovat.

Rada dermatoložky:

Vliv dědičnosti omezit neumíme, musíme se řídit stejnými zásadami jako u běžného akné. Pomůže pravidelná a svědomitá péče o pleť. Trápí-li vaše rodiče akné, neotálejte ani s návštěvou dermatologa. Dokáže je podchytit včas.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Šárina | 27. 03. 2014 v 20:03

    Také mám s akné velké problémy, absurdní je, že v období puberty jsem nikdy nic takového řešit nemusela, všechny spolužačky mi záviděly, že nemám jediný pupínek a pak najednou kolem 18.roku to začalo a doposud se toho nemohu zbavit. Nejde sice o nich závratného, ale i tak mi to v mém věku už docela vadí. Snažím se o obličej pečovat tím, že si jej pravidelně čistím pleťovou vodou a na pupínky používám nějakou tyčinku, která obsahuje jakousi dvouprocentní kyselinu, ale zatím nic moc. O účincích probiotik na akné jsem ještě neslyšela, biopron beru jen když užívám antibiotika, ale věřím tomu, že to určitě může mít vliv i na to akné, takže děkuji Bublině za tip.

  2. Bublina | 20. 03. 2014 v 09:47

    Akné mě trápilo s menšími přestávkami asi deset let. Samozřejmě že to začalo během puberty. To jsem chodila ke kožní lékařce, která mi na to předepisovala různé mastičky a krémy, nejlepší byl asi zineryt. K tomu jsem zkoušela různou kosmetiku z drogerky a různé babské rady. No časem to bylo trošku lepší,ale nikdy mi akné úplně nezmizelo. S příchodem přítele jsem přešla na antikoncepci, takže to bylo období, kdy jsem se akné zbavila….občas se jenom něco objevilo těsně před menstruací. Asi rok zpátky jsem antikoncepci vysadila, protože už jsem ji brala poměrně dlouho a chtěla jsem trochu organismus pročistit.A to nastalo peklo. Tak silné akné jsem neměla ani v pubertě. Kosmetička mě upozornila, že to bude nějakou dobu trvat, než se mi tělo pročistí a než to bude lepší. Nakoupila jsem si kosmetiku od biodermy na mastnou pleť a k tomu začala užívat probiotika biopron, zinek a užívala jsem extrakt z ostropestřece a taky jsem do jídelníčku zařadila hodně zeleniny a ovoce. Tyhle všechny věci mi opravdu pomohly, ale zlepšení nějakou dobu trvalo…tělo se čistilo poměrně dlouho. Takže asi půl roku po vysazení, už to bylo podstatně lepší