Plikace: Prosím smotat… Ať zhubnu!

Plikace: Prosím smotat… Ať zhubnu!

Je to zkrátka elegantní operace. Žaludek se při ní smotá jako palačinka a vy začnete konečně hubnout. Navrch se můžete zbavit cukrovky. To všechno bez dramatických a drastických zásahů do těla.

Prof. MUDr. Martin Fried, CSc.

Chirurg, přednosta OB kliniky v Praze. Soustředí se především na chirurgickou léčbu obezity. Stojí v čele České obezitologické společnosti, je členem také mezinárodních odborných společností.

Palačinka-hubnutí-cukrovka. Divná spojnice, že? Takže popořádku. Nadbytečná kila nejsou hezká. A už v žádném případě zdravá. Proto ty, kteří se jich nemohou (nebo neumí) zbavit sami, jsou tu chirurgové. A u nás i zdravotní pojišťovny, které operativní zmenšení žaludku zaplatí.

Elegantně jednoduchá

Lékaři po celém světě neustále vymýšlejí nové postupy, aby všechny operace byly co nejméně drastické pro tělo, ale aby zároveň fungovaly. Každé řezání či odnímání tkáně z organismu je zátěž. Jak to tedy udělat, aby byla zrovna při operaci žaludku co nejmenší? Lékaři v Sao Paulu (nutno dodat, že s americkou a českou pomocí!) na to přišli: nebudou do těla nic přidávat, ani z něj nic brát. A operace s podivným názvem plikace byla na světě. Když jsem na začátku napsala, že je to operace elegantní, tak teď to vysvětlím: je elegantní, protože je jednoduchá. Část stěny žaludku, takzvaná velká křivina, se sroluje a několika stehy sešije k sobě. Tím se plocha i obsah žaludku zmenší. Člověk pak méně jí (jedna jeho porce je velká asi jako kelímek od jogurtu) a tedy i hubne. „Sníží se nejen kapacita žaludku, ale také jeho schopnost rozpínat se po jídle,“ vysvětluje profesor Martin Fried z pražské OB kliniky, jeden z expertů, který novou metodu pomáhal vyvinout.

Všechno zlé pryč

První výsledky jsou optimistické. Podle údajů z clevelandské kliniky pacienti v prvním roce po operaci zhubnou 40 až 70 procent nadbytečných kilogramů. Zlepší se jim také onemocnění, která se k obezitě běžně přidávají, tedy vysoký tlak, cukrovka, obstrukční spánková apnoe a vysoká hladina ‚zlého‘ cholesterolu. Česká čísla vypadají podobně, ta ohledně cukrovky dokonce ještě lépe nežli ve světě.

Pár dní v nemocnici

Slovní spojení ‚první výsledky‘ jsem nepoužila náhodou. Operace je poměrně nová, odborníci z Americké společnosti metabolické a bariatrické chirurgie ji v prohlášení z letošního května označili za ‚investigational‘. To mimo jiné znamená, že by ji měla provádět jen některá specializovaná centra. Až se v nich operace standarizují, zavedou se do běžné praxe. Podle profesora Frieda (a jeho slova potvrzují také dostupné studie) je ovšem riziko komplikací po této operaci dokonce menší než u klasické bandáže žaludku, která se dosud považuje za minimálně zatěžující a rizikovou. Právě proto, že se do těla nedostává cizí těleso a do žaludku se neřeže. Pacient zůstává v nemocnici zhruba dva dny po operaci, během této doby si on i jeho zmenšený žaludek na novou situaci zvykají.

Žaludek jde ošidit

O možnostech plikace (a faktu, zda ji právě vám bude hradit pojišťovna) by vás měl informovat váš praktický lékař. Obecně je tato operace žaludku určena lidem, kteří už vyčerpali všechny možnosti a hubnutí se jim nedaří. „Zároveň je třeba si uvědomit, že to není samospásná metoda. Po operaci je třeba dodržovat dietní režim a nejlépe se i více pohybovat,“ vysvětluje internistka z OB kliniky Dita Pichlerová. Neříká to jen tak. Ona i její kolegové znají případy, kdy lidé dokázali zmenšený žaludek ošidit. Třeba tím, že si rozpouštěli nanukové dorty a kalorie do sebe nasávali brčkem. S každým dalším rokem navíc účinnost bariatrické operace, jak se odborně různým chirurgickým zásahům do trávicí soustavy říká, relativně rychle klesají. Jinými slovy: pro trvalé zhubnutí a zažití si zdravých stravovacích návyků je nejdůležitější první rok po operaci.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.