Čisté ruce rovná se zdraví

Čisté ruce rovná se zdraví

Před chřipkou a virózami vás neochrání jen vitaminy a teplé oblečení. Do boje s infekcemi zapojte i mýdla s dezinfekčními přísadami nebo antibakteriální gely.

Není mýdlo jako mýdlo. S tím běžným mechanicky odstraníte špínu a nežádoucí mikroorganismy, ruce je ale třeba mýt poměrně dlouho a hodně důkladně. Mýdlo s dezinfekčními přísadami myje mnohem efektivněji. „Patogeny totiž zároveň i zabíjí,“ vysvětluje epidemioložka Dana Hedlová z Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Z ruky do ruky

Přípravky s dezinfekčními přísadami nemusíte nutně používat celý rok, v době chřipek a podzimních viróz vám to ale vřele doporučuji. Denně totiž přijdeme do kontaktu se spoustou virů, které po nemocných lidech zůstávají na madlech v tramvajích a autobusech, klikách, toaletách nebo penězích. Onemocnění se tak kromě klasického přenosu kapénkami při kýchání a rýmě může předávat přímo z ruky do ruky. „Kromě chřipky a viróz pečlivá hygiena chrání i před žloutenkou typu A nebo salmonelou,“ připomíná Hedlová další nemoci, které se přenášejí právě rukama. Stačí, aby si je člověk před jídlem důkladně neumyl. Tak, jak to ostatně dělá většina Čechů.

I bez kohoutku

Nemáte-li k dispozici vodu, existují vedle mýdel ještě takzvané antibakteriální gely. Nanesou se na ruce, rozetřou a nechají zaschnout. Prodávají se v praktických baleních, takže se vejdou do kabelky i školního batohu.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.