Alergie: Začněte s léčbou teď, jaro vás odmění

Alergie: Začněte s léčbou teď, jaro vás odmění

Pylová sezóna skončila, je na čase začít s alergií něco dělat. Dejte se na imunoterapii. Lékař vám do těla vpraví alergen, tělo s ním bude chvíli bojovat a na jaře máte vystaráno. Navíc už nemusíte na injekce. Stačí si dát pod jazyk pilulku.

Proč začít zrovna teď na zimu? Imunitní systém má konečně klid od vytrvalých útoků pylových alergenů. Nejvíce sice zabírají léky, které lékař pacientovi vpravuje injekcí, ale nově je k dispozici mnohem pohodlnější forma, a to tabletky. Alergik si je nechá rozpustit pod jazykem. Lék se užívá pouze jedenkrát denně, a to přibližně čtyři měsíce před a pak v celém průběhu pylové sezóny trav včetně jejího vrcholu. Na rozdíl od kapiček nezpůsobuje nepříjemné pocity v ústech, a je tak vhodný hlavně pro děti. Studie také prokázaly rychlý nástup účinku léku.

KOMU ZABERE NEJVÍC

dětem

Na imunoterapii dobře reaguje hlavně mladý organismus. Léčba zároveň zafunguje také jako prevence. Snižuje riziko, že se u dítěte rozvine alergie na něco dalšího, i pravděpodobnost, že se z alergické rýmy vyvine astma. Léčba je vhodná pro pylové alergiky i pro lidi citlivé na roztoče, plísně, včelí a vosí žihadla. Poněkud v nevýhodě jsou lidé s takzvanou zkříženou alergií. Léčba na ně účinkuje omezeně.

poctivkám

Léčba je dlouhodobá a když se utne v půlce, nemá smysl. Lékař by si proto měl být jistý, že vydržíte (ať už sami nebo s potomkem) chodit na injekce, polykat kapičky či tabletky tři až pět let. Takže mějte napaměti celou zimu, v jakém stavu je váš nebo potomkův nos uprostřed jara, když načínáte páté balení papírových kapesníků od začátku týdne. A že alergie se časem jen zhoršuje.

3 otázky pro…
DOC. MUDR. PETRA PANZNERA, CSC., imunologa a alergologa

Mohu nějak ovlivnit, jestli bude mé dítě alergické nebo ne?

V podstatě ne. Ve velké míře je to záležitost genetické výbavy každého člověka. Pro své dítě můžete udělat jediné – nekuřte. Když dítě vyrůstá v zakouřeném prostředí, má to na rozvoj alergie prokazatelně velký vliv.

Je možné dostat alergii ze stresu?
Sám o sobě stres alergickou reakci nevyvolá. Ale u člověka, který už alergií trpí, může stres přispět ke vzniku nebo zhoršení alergických projevů.

Liší se léky na podzimní a jarní alergie?

V podstatě ne. Ten proces, který se odehrává v těle a vyvolává alergickou reakci, je stejný u alergie na roztoče i na pyly. Liší se jen její projevy, podle nichž se vybírají vhodné léky.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.