Jak se rodí krémy Ryor? Byli jsme u toho!

Jak se rodí krémy Ryor? Byli jsme u toho!

Oblékáme plášť, síťku na vlasy a návleky. Mít k tomu roušku a skalpel, vypadáme jako chirurgové. Jenže nejdeme na operační sál, ale podívat se, jak se za branou rodinné kosmetické firmy Ryor rodí krémy, séra nebo voňavá tělová mléka.

V nevelkém sále s výrobní linkou je živo. Po páse jedou v ukázněné řadě kelímky čerstvě naplněné krémem proti vráskám. Než poputují do krabic a opustí firemní bránu, nalepí jim pracovníci v bílých pláštích ještě slušivou etiketu a pečlivě ji uhladí. V úžasu zírám, jak pak stroj během vteřiny oblékne kelímek do papírové krabičky. Hotovo. Tady cesta každého kosmetického přípravku, který v téhle rodinné firmě vzniká, končí.

Ještě zajímavější je ale vidět její začátek. Dcera zakladatelky a majitelky Ryoru Evy Štěpánkové Jana nás vede do místnosti, kterou by nezasvěcení klidně mohli považovat za trochu podivnou spíž. Místo kompotů a marmelád tu na policích stojí kanystry, krabičky, kádě a lahvičky. „Jsou v nich účinné látky. Tady je třeba výtažek z kaviáru, támhle zase z mořských řas,“ ukazuje nám nádoby aněkteré z nich otvírá, abychom si k nim přičichli. Nejzajímavější je rozhodně koenzym Q10, který brzdí stárnutí. Jeho ostře žlutá barva svítí už z dálky. „Kvalitní krém s koenzymem Q10 poznáte podle jeho barvy, dostatek aktivní látky způsobí, že je krém lehce nažloutlý,“ vysvětluje Jana Štěpánková.

Když se vaří krém

O pár místností dál z obsahu kanystrů a lahviček vzniká opravdový krém. Vaří se ve speciálním stroji a v dalším pak za stálého míchání chladne a dostává tu správnou konzistenci. Trochu to připomíná velkou kuchyni, až na to, že se tu nic nedá dělat od oka. Receptury, které vznikají v naleštěné laboratoři o pár metrů dál, jsou jasně dané a dodržují se na chlup přesně.

Těžko uvěřit, že se před lety tohle všechno dělo v rodinném domku Štěpánkových. „Pamatuju si, že když jsem byla malá, zabrala kosmetika postupně celé spodní patro a pak prorostla i do dalších místností. Kanceláře už byly i u nás v obýváku, pouze dětský pokoj a ložnice zůstaly nedotčeny,“ směje se Jana Štěpánková. Dnes má areál Ryoru ve středočeských Kyšicích 40 tisíc metrů čtverečních a na vývoji a výrobě přípravků pracuje 70 lidí. Jeho srdcem je laboratoř, kde pod dohledem Evy Štěpánkové vznikají všechny nové přípravky. Tady se bádá, jak nejlíp naložit s levandulí i jaký flakon bude který krém potřebovat.

Na vlastní kůži

„My jsme pak s maminkou většinou také ty první, kdo přípravky testuje na vlastní kůži,“ říká Jana Štěpánková s tím, že v Ryoru pořád vládne rodinný duch, i když od svého založení v roce 1991 firma pořádně vyrostla. Většina zaměstnanců tu pracuje dlouhé roky a je znát, že je jejich práce opravdu baví. Je to hlavně zásluha energické Evy Štěpánkové, která zásadně odmítá dělat věci jinak než naplno. A na jejích krémech je to rozhodně znát!
-KOMERČNÍ SDĚLENÍ-

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.