Co dělat, když vlasy padají vlivem testosteronu

Co dělat, když vlasy padají vlivem testosteronu

Jestli táta nemá pleš a maminka si dodnes uváže uzel, nemusíte se bát, že byste v jejich věku spočetli vlasy na prstech. Z generace na generaci se totiž dědí citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron. 

Ten vytvářejí ženy i muži, každý ale v jiném množství. Pokud je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle to ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. Ženy řídnutí vlasů trápí v menopauze, kdy tvoří méně ženských hormonů.

Jak rozpoznat příznaky?
Ubývání vlasů se projevuje plíživě a časem se zhoršuje. Mužům se dělají kouty, u žen bývá viditelnější pěšinka nebo řídnou vlasy na temeni. Vlasy slábnou, nezabírá proti tomu žádná kosmetika ani doplňky stravy.

Jak dlouho trvá léčba?
Léčba je zdlouhavá, může trvat měsíce i roky a v případě některých mužů může být i doživotní.

Kdy vlasy znovu začnou růst?
S léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků. Pokud muži přijdou k lékaři až ve chvíli, kdy mají hlavu hladkou jako zrcadlo, vlasy jim už nikdo bez transplantace nevrátí. Když se padání vlasů začne řešit včas, zastaví se a nejdříve po čtyřech měsících začnou trochu vyrůstat i nové vlasy na místech, kde před léčbou už nebyly.

Rada dermatologa

Pokud se vlasy do několika měsíců nezlepší ani po používání speciální kosmetiky,
navštivte dermatologa. Padání vlasů mohou zastavit přípravky s látkou minoxidil,
která prokrvuje pokožku hlavy, a povzbuzuje tak růst vlasů. Mužům lékaři předepisují léky, ve kterých je finasterid. Mírní destruktivní aktivitu testosteronu.U žen je to složitější, finasterid na ně nezabírá, problém ale mohou vyřešit pomocí přípravků s obsahem ženských hormonů.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.