Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

V roce 1969 mi bylo doporučeno a zavedeno nitroděložní tělísko DANA, přičemž mi ho museli po 3 letech drasticky vyjmout skalpelem. Dnes je mi 64 let a sonografické vyšetření ukázalo část cizího tělíska, kolem kterého je kroužek, ale okolí je prý klidné. Mám se rozhodnout, zda ho chci vyndat. Celé roky jsem o ničem nevěděla a neměla žádné problémy. Teď mám strach z jakéhokoli zásahu. Poradil byste mi prosím, jak se rozhodnout?

MUDr. Alexandr Barták

Gynekolog a porodník. Věnuje se léčbě neplodnosti a porodnictví. Provozuje soukromou gynekologickou ordinaci v Praze - Vysočanech, publikuje v odborných i lifestylových časopisech.

Přiznám se, že vyjímání nitroděložního tělíska skalpelem si nedovedu představit; myslím, že nemáte úplně přesné informace. Tělísko, když to nejde jinak, se vyjímá háčkem. Ale to není podstatné.

Obecně se dá říci, že jestliže v děloze po odstranění nitroděložního tělíska nějaká jeho část zůstane, objektivně to ničemu nevadí, a když nedělá žádné potíže, odstraňovat se nemusí. Ve vašem případě bych jej ponechal na místě určitě. Pokud správně počítám, vy ten kousek máte v sobě 40 let. Když jste o něm doposud vůbec nevěděla, je jisté, že nemá na váš organismus žádný negativní vliv. Je spousta lidí, kteří mají v těle mnohem větší předměty a na mnohem méně vhodných místech.

Kdybyste ten kousek přece jen chtěla vyndat, dělalo by se to kyretáží, nebo lépe hysteroskopem (to je několik milimetrů silný optický tubus, který se dá zasunout do dělohy tak, aby se jím prohlédla děložní dutina), oboje samozřejmě v narkóze. Je to sice malý zákrok, který se dá udělat i ambulantně, ale myslím, že ten kousek nitroděložního tělíska ani za takovou malou nepříjemnost nestojí. Navíc by před zákrokem bylo vhodnější udělat rentgenové vyšetření – sonografie totiž není k lokalizaci nitroděložního tělíska úplně nespolehlivější metoda a může se mýlit.

MUDr. Alexandr Barták

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.