Chůze 8: S pomůckami bude chůze ještě účinnější

Chůze 8: S pomůckami bude chůze ještě účinnější

Takže už chodíte, ale rádi byste se po takovém výkonu cítili ještě protaženější a měli pocit, že jste si skutečně dali do těla? Pak je čas na to, abyste si koupili hole na nordic walking nazývaný také někdy severské fitness.

Doporučujeme si nejprve hole půjčit, abyste měli možnost posoudit, zda se s nimi nebudete cítit v terénu tak trochu jako blázen. Pro začátek můžete použít také trekové hole, ale jejich vlastnosti jsou trochu jiné. Jak se od sebe oba druhy liší? Podle serveru www.chodec.com následovně:

  • u holí na nordic walking je madlo dlouhé a štíhlé, zatímco u trekových je tvarované na prsty
  • poutko nordic walkingových holí musí zajistit, aby zůstalo madlo na stejném místě i v rozevřené dlani, zatímco u trekingových holí madlo z otevřené dlaně samovolně vyklouzne
  • součástí nordic walkingových holí jsou na jejich konci vždy zkosené gumové krytky, kdežto zakulacené špuntíky jsou určené pro hole trekingové

Pokud se rozhodnete pro vlastní hůlky určené vyloženě pro severskou chůzi, měli byste se poohlédnout ve střední cenové kategorii a vybrané hůlky si rozhodně vyzkoušet: není dobré je naslepo objednat přes internet, ledaže byste tímhle způsobem kupovali typ, který jste si předtím vyzkoušeli osobně. Většinou se prodávají hole teleskopické, jež jsou skladnější, ale levné modely po čase nedrží v nastavené poloze. Kvalitní hole pořídíte od patnácti set korun výše, úplnou špičku tvoří lehounké karbonové modely za tři a více tisíc korun.

Zaměřte se především na to, kolik hole váží a jak se vám drží v ruce. Hůlky musí mít poutka: jedním ze základních principů nordic walking je střídavé pevné uchopení a pouštění hole. Dobré je, pokud jsou hole vybaveny kompletně odepínacími poutky, kdy nemusíte ruku z poutka vyvlékat například vždy, když se chcete napít. Hroty hůlek jsou chráněny gumovou patkou, která je nezbytná pro chůzi po asfaltu. Při pohybu po lesních cestách či loukách se patka sejme a hole se hroty zapichují do země.

Jak dlouhé mají být hole?

Platí nepřímá úměra – čím větší začátečník, tím kratší hole. Začíná se u koeficientu 0,66, kterým vynásobíte svou výšku v centimetrech, Pro pokročilejší techniky se pak délky hole mění, obvykle se pak koeficient pohybuje mezi 0,68 až 0,70. Pokud tedy měříte 170 cm, kupte si nejdříve hůlky dlouhé 112 cm, časem byste je pak měli vyměnit za model dlouhý až 119 centimetrů.

Pokud se vám zdá i nordic walking málo akční, můžete svoje chodecké výkony občas proložit sportem zvaným nordic blading, což není nic jiného než jízda s holemi na bruslích. Tady je výhoda hůlek jasná: pomáhají začátečníkům udržovat rovnováhu.

Praktický tip na závěr

Chcete mít dokonalý přehled o tom, kolik jste ušli kilometrů nebo kroků z doporučené denní dávky deset tisíc? Zajímá vás, jakou máte při vašem vytrvaleckém chodeckém výkonu tepovou frekvenci? Pořiďte si měřič tepu a krokoměr. Výběr obojího najdete například na webu www.e-pristroje.cz. Krokoměr neboli pedometr tu pod kódem X108 seženete už za pět set korun a kromě počtu ušlých kroků vám dokáže spočítat také množství spálené energie v kaloriích a podíl vašeho tělesného tuku v těle. Dražší přístroje od osmi set korun výše nabízejí přesnější výpočty díky tomu, že si v nich můžete nastavit délku vašeho kroku a také skutečnou tělesnou hmotnost.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.