Chůze 2: Pro naprosté začátečníky

Chůze 2: Pro naprosté začátečníky

Že vlastně chodit neumíte, že vám rychlá chůze nic neříká a že máte odpor ke cvičení vůbec? Pak začněte chůzí řekněme rehabilitační, abyste tělo na tento druh pohybu zvykli a zároveň mu uvykli i vy sami. Mějte na paměti, že u chůze, podobně jako u jiných druhů pohybu, platí, že byste se nejdříve měli rozcvičit. V tomto případě tedy rozchodit. Doporučuje se zvolit následující postup.

Zahřejte se: Pochodujte na místě, případně jděte několik prvních minut pomalu (není dobré přepálit start a vyrazit z domu jako žíznivá čára).

První týden: Alespoň tři dny v týdnu byste měli zvládnout dvě desetiminutové procházky, klidně jednu dopoledne a druhou odpoledne.

Druhý a třetí týden: Vaše výšlapy by se měly prodloužit na dvanáct minut, a pokud je podniknete častěji než jen třikrát do týdne, jedině dobře. Postupně zvyšujte tempo a prodlužujte dobu trvání takového výšlapu, abyste se dostali na třicet minut nejméně pětkrát týdně.

 

Pokud byste hned od prvního dne zvládli tři desetiminutové procházky, jedině dobře, protože vědci z univerzity v britském městě Loughborough zjistili, že pokud je půjdete svižným tempem, mají na zdraví takřka stejně pozitivní efekt jako jedna doporučovaná půlhodinka chůze v kuse.

Nechce se vám? Utěšujte se tím, že když se odhodláte a vyrazíte, posilujete svoje svaly i kostru, chráníte si klouby, ale zároveň, pokud vytrváte, budete méně často nachlazení. Pohyb, včetně chůze, navíc snižuje riziko mozkové mrtvice, srdečního infarktu a dalších oběhových potíží a rovněž chrání třeba před rakovinou tlustého střeva a prsu. Klesá také pravděpodobnost rozvoje diabetu druhého typu.

Praktická rada nakonec

Stále váháte? Nevíte jak na to? Přihlaste se do kurzů, kde vás naučí chodit! Většinou s pomocí holí, kdy jde o takzvaný nordic walking. Více například na www.severskachuze.cz. Základy, které získáte v tomto kurzu, můžete samozřejmě využít i pro chození obyčejné. Intenzivní víkendový kurz stojí obvykle něco přes 1 000 Kč, několikatýdenní kurz s jednou lekcí týdně 1 500–2 000 Kč.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Jarmila - kamzik | 23. 11. 2012 v 19:29

    Prosím o zdělení ceny holí ,typ – core nebo Flow 120 cm .
    Děkuji za odpověď ,pěkný večer .