Chůze 9: Když nejste úplně zdraví

Chůze 9: Když nejste úplně zdraví

Pěší chůze, i když třeba pomalejší a na kratších úsecích, než jaké jsme zmiňovali v předchozích dílech seriálu, má jednu velkou výhodu: hodí se i pro lidi s většími či menšími zdravotními obtížemi, ať už jde o bolavé klouby, skoliózu, nemoci srdce a cév, cukrovku či třeba prodělaný zhoubný nádor. Samozřejmě že před tím, než se vrhnete na nějakou pohybovou aktivitu, je v těchto případech na místě porada s lékařem.

„Jistě, nejlepší je třeba nemocem srdce a cév předcházet tím, že se člověk snaží nepřejídat se a dostatečně se pohybovat celý život, nikoli až když jde do tuhého. Ale není pozdě začít ani tehdy, když už se obtíže objeví, a svůj životní styl změnit. Když si řeknete, že to nemá smysl, bude se váš stav ještě zhoršovat,“ říká praktická lékařka Jana Vondráková.

Dokladem toho, že i lidé poměrně vážně nemocní mohou sportovat, jsou například někteří pacienti kardiochirurga Jana Pirka. Ty lékař přesvědčil, že ani transplantace srdce není důvodem k tomu, aby zůstali sedět doma, a vylákal je mimo jiné na silniční závod Běchovice–Praha, jehož součástí jsou i některé chodecké trasy.

Po třech měsících klesá tlak

Pokud vydržíte, můžete počítat s tím, že už po třech měsících pravidelné chůze se snižují hodnoty nebezpečných lipidů v krvi, klesá krevní tlak a výrazně se zlepšuje vaše kondice. Znatelné bývá také zlepšení stavu běžně bolavých kloubů. Chůze je ideální i pro starší či netrénované lidi, u nichž by jiný sport, s nímž by začínali od začátku, vedl k nezdravému zatěžování kloubů a vazů.

Mimochodem, na chůzi nedal dopustit už starověký lékař Hippokrates, který o ní mluvil jako o nejlepším léku. Doslova se vyjádřil tak, že on sám má lékaře hned dva – svou pravou a svou levou nohu.

Praktický tip na konec

Je důležité, abyste neprochladli a zároveň s sebou nenosili nic zbytečně těžkého, a to se týká i oblečení. Raději než abyste do proměnlivého počasí tahali větrovku a ještě pláštěnku, kupte si dobrou nepromokavou bundu, která zároveň neprofoukne: není to sice nejlevnější záležitost, ale jde o dlouhodobou investici. Na výběr je rovněž množství designů či barevných kombinací, takže za bundu se nemusíte stydět ani na výletech s rodinou. Nepromokavé bundy za tři až šest tisíc korun hledejte například na www.hanibal.cz. Doporučujeme například českého výrobce High Point.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.