Proč oftalmologové nosí brýle?

Proč oftalmologové nosí brýle?

V době rozkvětu laserových center, kde vás dokážou zbavit brýlí během pár minut, působí oční lékař a majitel kliniky JL Ján Lešták poněkud exoticky. On tyto operace nikdy nedělal a ani se na ně nechystá. „Já nebudu pacientům nabízet to, co bych si nenechal udělat sám na sobě.“

Jsem krátkozraká a už léta nosím kontaktní čočky. Bez problémů. Budete mi laserovou operaci rozmlouvat?
Ano, může se totiž stát, že po operaci uvidíte hůř než teď s čočkami. Abyste rozuměla: rohovka, tedy průhledná část oka, do níž laser zasahuje, má průměrně optickou mohutnost 43 dioptrií. Pokud máte krátkozrakost mínus 3 dioptrie, tak co lékaři udělají? Vezmou nůž a tu část o tloušťce odpovídající třem dioptriím odříznou. Jenže problém je v tom, že rohovka má svým způsobem paměťovou schopnost a aby nenabyla těch samých hodnot, které měla před zákrokem, musí se tam dávat nějaké léky a hlavně kortikoidy.

A ty oku škodí?
Poškozují buňky, protože blokují vstup glukózy do buňky. Už jsem tady měl několik pacientů, kteří prodělali tento zákrok, používali kortikoidy a najednou zjistili, že jejich vidění není takové, jako bylo před zákrokem. A když si změřím napětí z posledního sítnicového neuronu, zjistím, že odpověď těchto buněk je nižší. Prostě nefungují, jak by měly.

Takže je to tak, že se sice zbaví krátkozrakosti, ale objeví se jiné potíže s viděním?
Pacienti si to pochvalují z toho důvodu, že když si dříve nevzali brýle, tak viděli sotva na tři metry. Po zákroků vidí do dálky bez problémů, ale přicházejí komplikace. Ne vždycky samozřejmě, celosvětově jsou tyto metody úspěšné. Ale proč bych já měl být nositelem nějakých komplikací? Já nechci opakovat chyby druhých. Tím spíš, když po čtyřicítce tito lidé zjistí, že nevidí na čtení.

Je to ta situace, kdy říkáme, že se nám prodlužují ruce?
Ano, říká se tomu také stařecká vetchozrakost, ale název mate, protože po čtyřicítce samozřejmě nejsme žádní staříci. Oko jen ztrácí své akomodační schopnosti a hůře zaostřuje na krátké vzdálenosti. Musíme si proto text dávat co nejdál od obličeje. Teď si představte člověka, který si v pětatřiceti nechal odoperovat mínus tři dioptrie, protože mu vadilo nosit brýle. A ve čtyřiceti zjistí, že brýle stejně potřebuje, což mu ale tenkrát nikdo neřekl. Kdyby na operaci nešel a nechal si své tři dioptrie, tyto potíže by s velkou pravděpodobností neměl. A pokud ano, my je umíme řešit tak, aby se nepoškodila rohovka.

Vy tedy říkáte, ať si své brýle či čočky raději necháme a pak až ve čtyřiceti případně řešíme vetchozrakost?
Záleží samozřejmě na tom, o jak velkou krátkozrakost jde. U těch vysokých krátkozrakostí oko vypadá jako nafouknutý balón, který se zvětšuje. A když se zvětšuje oko, tak se nějakým způsobem musejí napínat i nitrooční struktury, tedy sítnice a cévnatka. Stává se, že v té sítnici pak mohou nastat komplikace, například odchlípení sítnice. Taková situace by se měla řešit. Ale odstranit dioptrie můžeme i jinak – výměnou čočky.  Pokud má člověk nález v čočce, tedy je-li zkalená, tak se ta čočka vymění. Místo ní se dá do oka čočka s odpovídajícími dioptriemi, aby dotyčný měl do dálky mínus 2,5 a na čtení aby viděl dobře bez brýlí.

Se svými názory asi narážíte u kolegů. Jak se na vás tváří na kongresech?
Řeknu to jinak. V České republice je nás tisíc oftalmologů. Prsty na jedné ruce by mi stačily, kdybych vám chtěl vyjmenovat ty, kteří si nechali odstranit dioptrie pomocí laseru. Já nebudu pacientům nabízet to, co bych si sám na sobě nenechal udělat.

MUDr. Ján Lešták, CSc., FEBO, MBA, LL.A. (57)

V roce 1980 promoval na Vojenské lékařské akademii v Hradci Králové. Postgraduální školení absolvoval v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Je autorem dvou patentů na měření napětí z oka a zrakových ústředí v mozku.

V roce 1995 odešel z ÚVN z funkce zástupce primáře a založil si vlastní praxi, nejprve na poliklinice Lípa v pražských Nových Butovicích, v roce 2001 se oční klinika přestěhovala do vlastních prostor.Aby měl po ruce všechny potřebné odborníky, kteří mají co dělat s očima a viděním, rozšířil Ján Lešták kliniku o další odbornosti a vzniklo Ambulantní centrum pro choroby hlavy a krku. Později se přejmenovalo na Kliniku JL.

Lucie Frydecká

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.