Jak jsem vařil jehněčí s mátou a kozím sýrem

Jak jsem vařil jehněčí s mátou a kozím sýrem

Tahle pečínka je perfektním příkladem toho, jak snadné je vykouzlit opravdu chutné jídlo. Jehněčí kýta se skvěle hodí v situacích, kdy spolu dohromady večeří více lidí, protože nabízí opravdu požehnané množství masa.

Stejně jako u každého jiného druhu masa ani u jehněčího nepodceňte kvalitu kusu při jeho nákupu. Doporučuji například jehněčí maso z ekofarmy, kde se zvířata volně pasou na louce v přirozených podmínkách a živí se trávou, jetely a lučními bylinami. Chuť takového masa je neopakovatelná, zvlášť v kombinaci s rozmarýnem a česnekem. Jde sice o osvědčenou klasiku, ale s tímhle receptem dosáhnete ještě výraznějšího aromatu a přitom je opravdu jednoduchý. Jediné, co potřebujete, je vykostěná jehněčí kýta motýlkovitě rozříznutá. Já jsem udělal oboje sám bez jakýchkoliv řeznických znalostí a nepozoroval jsem žádnou závadu. V každém případě je možné tyto úkony přenechat řezníkovi.

Porce pro 4–5 osob

  • vykostěná jehněčí kýta
  • spousta čerstvé máty
  • čerstvý rozmarýn
  • kozí sýr
  • česnek
  • mořská sůl
  • čerstvě namletý černý pepř

Připravenou kýtu si rozložím, osolím, opepřím a po celé ploše v několika vrstvách vystelu lístky čerstvé máty.

Podle druhu kozího sýra, který mám zrovna k dispozici, ho buď nadrobím, nebo nastrouhám na mátový podklad. Sýr se během pečení rozpustí a udělá vnitřek masa krásně voňavý a krémový.

Pak rozmačkám pár stroužků česneku a přidám je k mátě a sýru. Teď už jen zbývá maso zatočit a zavázat.

Zatočení není problém a zavázání se zdá komplikovanější, než ve skutečnosti je. Existuje hned několik způsobů, jak maso svázat (jeden přikládám ve videoukázce). Ve chvíli, kdy mám baliček hotový, prostrčím provázkem pár větviček rozmarýnu, celé maso ještě osolím a opepřím, poliji trochou olivového oleje a vložím do pekáče do trouby předehřáté na 200 °C.

Peču asi hodinu, ale záleží samozřejmě na velikosti masa. Pokud máte vpichovací teploměr, kontrolujte vnitřní teplotu masa. Aby bylo krásně růžové, vyžaduje teplotu mezi 65–70 stupni. Co se týče přílohy, nejlepší variantou je do pekáče přihodit pár na půlky nakrájených brambor a cibulí. Je to bezstarostná cesta se skvělým výsledkem.

Marek Pavala

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.