Budeme mít holku, nebo kluka?

Budeme mít holku, nebo kluka?

Jednoduchý krevní test v sedmém týdnu těhotenství a budete si naprosto jistá pohlavím dítěte. Potvrdil to výzkum ze společnosti American Medical Association.Na rozdíl od jiných metod určování pohlaví jsou tyto testy spolehlivé a neagresivní zároveň. Určování se provádí na základě jednotek DNA, které se volně pohybují v krvi matky. Má maminka v krvi mužské, takzvané chromozomy Y? Pak bude její dítě chlapeček. Nemá? Miminko je holčička. A to je celý zázrak. Proč na to někdo nepřišel dřív?

„Metoda je lehce dostupná a není potřeba žádného profesionálního softwaru nebo něčeho podobného,“ řekla doktorka Diana W. Bianchi z American Medical Association. Zdůraznila ale, že metoda byla vyvinuta s tím záměrem, aby určovala zdravotní onemocnění a odchylky od normálu, které souvisejí s pohlavím dítěte. Příkladem může být hemofilie, která většinou postihuje chlapce.

„Pokud má žena bratra nebo dítě s hemofilií, vystavuje se riziku, že její další dítě bude také nemocné. Dosud musela podstoupit intenzivní genetické testování,“ vysvětluje Bianchi.

Dalším případem je onemocnění, kdy se dívky narodí v intimní partii s útvary podobnými mužským genitáliím a „dospívají“ do puberty už ve dvou letech. V těchto případech se jako lék používají mateřské steroidy.

Doktorka Bianchi zkoumala spolu se svými kolegy 6 500 těhotenství, z nichž byla přibližně polovina chlapců a polovina dívek. Testy odhalily jejich pohlaví ve všech případech. Nová metoda už začala být využívána v několika evropských zemích. 

David Vopava

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.