Dlouhodobá zácpa

Dlouhodobá zácpa

Již delší dobu trpím zácpou, k vyprázdnění bohužel musím používat glycerínové čípky, už ani ty mne ale nevyprázdní. Psyllium pomohlo, ale pouze na nějaký čas. Jsem z toho nervózní. Necítím se ve své kůži, jsem stále unavená. Myslíte, že je na místě nějaké vyšetření?

MUDr. Anna Jungwirthová

Gastroenteroložka, spolu s manželem provozovatelka privátní kliniky EGK s.r.o – Sanatoria u sv. Anny v Praze. Vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze, absolvovala stáže v zahraničí, například v Japonsku.

Do jídelníčku zařazuji dostatek vlákniny, snažím se dodržet dva litry vody na den, pohybu mám také dost, dvakrát týdně chodím na zumbu a sedavé zaměstnání nemám. Bohužel to trvá už 3. měsíc.

Zácpa může mít hodně příčin. Hovoříme o ní, pokud počet stolic za týden je méně než dvě. Může být důsledkem pomalých pohybů střev při takzvaném dolichocolon – dlouhém tračníku. Při zdlouhavé evakuaci se voda vstřebá, stolice se tím pádem příliš zahustí a defekace (samotný odchod stolice) je velmi obtížná.

Je potřeba vyloučit organické onemocnění střeva, to se vyloučí při kolonoskopickém vyšetření, takže čtenářce doporučuji se na ně objednat. Do té doby je vhodné užívání probiotik, například lactobacilů.

MUDr. Anna Jungwirthová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. katka | 27. 05. 2014 v 20:02

    Dobry den, mam take problem se zacpou. Mam v sobe uz tyden velkou a tvrdou stolici. Pres veskerou snahu ji ze sebe nemohu dostat. Moc to boli a uz nevim co s tim. Zkouselajsem různe rady. Myslim si, ze ty pomohly, ale se stolici co uz ve me byla nic neudelaly.. Moc se omlouvam za takovy popis, ale nevim jak jinak a vystizne to popsat, prosim o pomoc, dekuji