Ženy si budou moci od dubna vybrat porodníka

Ženy si budou moci od dubna vybrat porodníka

Nastávající maminky si budou moci vybrat, kdo jejich dítě porodí a legálně si za to připlatit. S návrhem přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger, který tak reagoval na běžnou praxi, kdy mnoho rodiček dalo svému oblíbenému lékaři úplatek, jen aby u jejich porodu byl.

„Ví o tom celá společnost, samozřejmě, ve zdravotnictví se to děje a je to strašně moc špatná věc, která nás mrzí,” řekl ČT mluvčí VZP Jiří Rod.

Zlegalizování poplatků porodníkům bere za pozitivní i Mgr. Eliška Kodyšová, psycholožka a odborná konzultantka ze sdružení APERIO: „To, že si může žena vybrat svého porodníka, je určitě krok vpřed směrem k posílení práv ženy v porodnickém systému,” sdělila Kondici, „zvýší to i její pocit bezpečí.”

Zaráží ji ale jediné – ženy si mohou připlatit za porodníka, ale svoji porodní asistentku si zvolit nemůžou. „Podpora vybrané porodní asistentky je přitom pro spokojenost ženy s porodem podle výzkumů přesvědčivě mnohem efektivnější než podpora porodníka. Dochází přitom také k menšímu množství porodnických zásahů, aniž by rostl počet komplikací,” upřesňuje.

 

Porodní asistentka provází ženu po celou dobu těhotenství a nějaký čas i po něm. Žena k ní dochází na konzultace předporodní přípravy i různá speciální cvičení pro těhotné, a má k ní tak velkou důvěru. 

 Poslanci si od zlegalizování poplatků lékařům slibují potření korupce ve zdravotnictví i zlevnění prováděných úkonů. Je zatím ale nejasné, jak s novým nařízením naloží nemocnice – ona sama si totiž rozhodne, jaká částka z poplatku připadne lékaři a jakou si sama nechá. Ministr Heger ale počítá s tím, že ceny za lékařské ošetření budou nižší než ty, které dosud figurovaly na „černém trhu“.

Aneta Nevšímalová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.