Zelený čaj chrání před nádory a Alzheimerem

Zelený čaj chrání před nádory a Alzheimerem

Zelený čaj používali Číňané i Japonci po staletí jako elixír a lék. A moderní věda nyní zjišťuje, že může být klíčem k prevenci těch nejvážnějších nemocí. Výsledky letošních výzkumů prokázaly, že pravidelné pití zeleného čaje chrání před rakovinovými nádory a Alzheimerem.

Za ozdravné účinky zeleného čaje vděčíme mimo jiné polyfenolům – léčivým látkám, které chrání mozkové buňky. Jejich účinky letos zkoumali vědci z britské univerzity v Newcastle.

„Odhalili jsme, že polyfenoly zabraňují toxinům v ničení mozkových buněk a výrazně zpomalují růst rakovinových buněk,“ uvedl lékař Ed Okello, který se výzkumu léčivých účinků čaje věnuje už mnoho let. Před šesti lety například dokázal, že pravidelné pití čaje zlepšuje paměť.

Alespoň jeden šálek denně

Vědci zjistili, že enzymy v lidských střevech léčivou sílu zeleného čaje dokonce umocňují. „Není pochyb o tom, že zelený čaj je po vypití v boji proti Alzheimerově chorobě ještě efektivnější,“ vysvětlil Dr. Okello. „Šálek čaje denně vám může pomoci a rozhodně bych ho doporučil,“ dodal Dr. Okello.

Čaj vítězí nad pilulkami

Jiný tým vědců ve Philadephii se snažil přijít na to, jak z čaje vyrobit léky. „Účinné látky mají několik vlastností, kvůli nimž je zatím obtížné z nich pilulky vyrobit,“ svěřil se Thomas Smith. V boji proti nádorům na mozku, demenci a Alzheimeru tak nadále pomáhá především pravidelné pití kvalitního zeleného čaje.

Autor článku Daniel Klásek je odborník na čaj a cestovatel. Specializuje se na zelené BIO čaje pěstované v okolí sopky Sakuradžima na jihu Japonska, které představuje na degustacích a přednáškách. Více informací najdete zde.

Daniel Klásek

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.