Ať si můžeme vybrat, kde rodit

Ať si můžeme vybrat, kde rodit

Kdysi jsem snila o tom, že bych mohla alespoň některé své děti přivést na svět doma. Po tom, co se mi ve zdejších porodnicích narodili tři synové, už vím, že bych to nejspíš nezvládla. Nejsem zrovna typ, který by povil dítě takzvaně za rohlík. Moje porody se vlečou a vlastně to dlouhou dobu vypadá, že potomci se rozhodli zůstat, kde jsou.

Ale zrovna tak vím, že mi nesvědčí ani nemocniční porod, kdy se v místnostech obložených kachlíky míhají různé kovově lesklé nástroje a personál řídí porod často podle svého tempa místo toho, aby se zkusil vcítit do toho, které je přirozené pro rodičku. Takže děti se v nemocnicích nakonec ven dostaly, ale o hezkém zážitku se zrovna mluvit nedá.

Porodní dům, prosím

Ze všeho nejlepší se mi proto zdá možnost přivést dítě na svět za pomocí porodní asistentky v porodním domě, instituci, která by spíše než zdravotnické zařízení připomínala domov. Bohužel, takováto možnost zatím v Česku není a po hysterii, která se v poslední době strhla kvůli porodům doma, nejspíše ani nebude. Vypadá to totiž, že jedinou správnou možností má do budoucna zůstat porod nemocniční.

Zdálky situace vypadá černobíle. Před dvěma roky se po plánovaném domácím porodu v Praze narodilo dítě, kterému nedostatek kyslíku tak poškodil mozek, že po dvaceti měsících na přístrojích zemřelo na opakovaný zánět plic. Teď za to soud potrestal porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou, které zakázal na pět let její práci a odsoudil ji k úhradě téměř tří milionů korun, které stála léčba malého dítěte.

Zní to tak jednoznačně, neznalý věci by rovnou řekl, že rodit doma je hloupý hazard. Jenže tak jednoduché to není a dokládá to i tenhle případ, protože asistentku nezažalovala matka dítěte, ta naopak stojí za ní, ale jedna z velkých pražských porodnic. Podobné smutné případy se stávají i v takových zařízeních, protože ani na špičkových pracovištích nelze mít stoprocentně dokonalé výsledky. Zdá se rovněž, že porodní asistentka se při vedení porodu nedopustila žádné chyby, která by mohla vést k tomu, co se později stalo. Nepostupovala sice přesně podle postupů, jaké se razí ve zdejších porodnicích, ale držela se zahraničních pravidel pro porod doma ze zemí, kde s nimi mají běžnou zkušenost.

Jsou ženy, které do nemocnice zkrátka nechtějí

Je strašně těžké podobné případy hodnotit, ale při pohledu zvenčí se zdá, že se stala tragédie, jaké by možná nedokázal zabránit nikdo a nikde na světě. Zpětně už se to zjistit nedá. Bohužel se smutný případ hodil v boji proti porodům doma, ale opomíjí se přitom fakt, že část žen přesně o takový porod stojí. A rozhodně to nejsou bláznivé bosorky, které by nevěděly, co činí. A už vůbec se nemluví o tom, že dobře vedený domácí porod u zdraví ženy, která si ho přeje a spolu s asistentkou se na něj připraví, méně rizikový než nemocniční. V mnoha evropských zemích už na to přišli dávno a domácí porod je jednou z možností, které si tam těhotné mohou zvolit. To jen tady se doma musí rodit pokoutně. Čímž ovšem riziko tragédií jen stoupá.

Co si myslíte o domácích porodech? Napište nám Váš názor do diskuse!

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.

  1. Petr | 11. 12. 2011 v 21:35

    S mojí (dnes už bývalou) partnerkou jsme rodili doma a všechno proběhlo naprosto v pořádku. Ještě během těhotenství jsme samozřejmě byli v kontaktu s gynekologem a hlavně porodní asistentkou. Navíc jsme bydleli kousek od jedné pražské porodnice, takže kdyby nastaly komplikace byli jsme okamžitě připraveni tam vyrazit.

  2. Leona | 11. 12. 2011 v 20:31

    Jedině v nemocnici….první těhotenství bylo naprosto v pořádku a najednou kolem mne běhala halda doktorů a sester,všechno se seběhlo horzně rychle-císař.dceru okamžitě odnesly ,do dvou dnů u ní našli vážné onemocnění a mě do žil několik dní proudily léky…nedovedu si představit(a ani nechci),jak by to bez té pohotovosti dopadlo…..čekáme druhého prcka a já vim na 100%,že jedině porodnice!

  3. Lenka | 11. 12. 2011 v 18:09

    Chápu, že některé ženy odmítají neosobní nemocniční prostředí, ale já osobně bych si na to asi netroufla… Jsem v šestém měsíci a budu rodit v porodnici, třeba proto, že mnoho mých kamarádek rodilo po komplikacích císařským řezem…