Rybí tuk pomáhá v boji proti rakovině prostaty

Rybí tuk pomáhá v boji proti rakovině prostaty

Ryby zdaleka neprospívají jen srdci, cévám a mozku. Vědci z kalifornské univerzity přišli na to, že dokážou dokonce i zpomalit průběh rakoviny prostaty. A stačí jim k tomu pouhých šest týdnů. Vyléčit tento druh rakoviny by tak v budoucnu mohlo být mnohem snazší.

„Ukázalo se, že strava s nízkým obsahem tuku a dostatkem rybího oleje snižuje počet rychle se dělících rakovinových buněk,“ vysvětlil vedoucí studie William Aronson, jehož tým navázal na předchozí výzkumy nemocných zvířat.

Podle Aronsona to pro pacienty do budoucna znamená velkou naději. Čím pomaleji se totiž rakovinotvorné buňky dělí, tím je vyšší pravděpodobnost, že se lékařům nemocného podaří úplně vyléčit. Nejlépe se s rakovinou dá bojovat právě ve chvíli, kdy je onemocnění ještě v raném stádiu a nerozšiřuje se dál do těla.

Každý den rybí tuk

Američtí odborníci sestavili dobrovolníkům, kteří se studie účastnili, speciální nízkotučnou dietu, jejíž součástí bylo i pět gramů rybího tuku denně. Ten účastníci projektu šest týdnů polykali v tabletách. Vědci pak porovnali vzorky krve a tkáně z prostaty před a po dietě.

 

„Člověk je opravdu to, co jí. Změny v jídelníčku se v tkáni prostaty jasně projevily. K tomu, abychom pacientům opravdu mohli nový stravovací režim doporučit, ale ještě potřebujeme udělat jednu rozsáhlejší studii,“ nechal se slyšet Aronson.

Účinky diety by teď Aronson a jeho tým chtěli vyzkoušet na stovce dalších mužů. Výzkum by měl trvat minimálně rok.

Co je rakovina prostaty

Nádorové onemocnění prostaty neboli předstojné žlázy postihuje muže, nejčastěji ty nad 50 let, výjimkou už ale nejsou ani výrazně mladší ročníky. Onemocnění je zákeřné v tom, že se dlouhou dobu nijak výrazně neprojevuje. Pacienty trápí obvykle jen častější močení. To někdy může být i bolestivé nebo se v moči může objevit krev. Proto je při jakémkoli podezření důležité co nejdříve vyhledat lékaře, zvlášť pokud už člověk oslavil padesátiny. Rakovina prostaty se nejčastěji řeší chirurgicky, a pokud se onemocnění podchytí včas, je naděje na vyléčení poměrně vysoká.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.