Kam vzít děti na výlet?

Kam vzít děti na výlet?

Venku se střídají hezké dny s mlhavě mrazivými a vymyslet, kam v takových dnech vyrazit s dětmi, je čím dál těžší. Máme pro vás několik tipů.

Pro technické a hravé typy

Větší děti počínaje řekněme osmi lety věku ocení, když je vezmete do plzeňské Techmánie. Zatímco pražské Národní technické muzeum zůstalo i po rekonstrukci především muzeem v duchu hesla „nedotýkat se prosím“, tady je to přesně naopak. V Plzni si můžete zábavnou formou vyzkoušet různé fyzikální pokusy a věřte, že s nudnými hodinami fyziky to nebude mít společného vůbec nic.

Zkusit můžete i Technické muzeum v Brně, které je sice také pojato poměrně klasicky, ale jeho součástí je experimentální technická herna, kde si leccos můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Méně techniky, ale o to více hravosti nabízí Muzeum hry v jičínském zámku, kde najdete expozicí s různými úkoly pro děti, které musí během návštěvy najít tajemnou komnatu, navíc zde mají různé krátkodobé a rovněž zajímavé výstavy a tvůrčí dílny.

Pro ty, kdo mají rádi zvířata

Nesedí vám velké zoo s frontami před každou voliérou, z nichž vaše malé děti zatím nic nemají? Pak je vezměte do malé zahrady. Například nedaleko od Nymburka najdete Zoo v Chlebech, rozměrově tak akorát pro batolata a předškoláky.

 

Kousek od slavného zámku v Hluboké nad Vltavou se nachází další malá zoo, která se jmenuje Ohrada. Zahrada na břehu tamního rybníka se celkem logicky zaměřuje mimo jiné na vodní ptáky, ale mají tu například i medvědy.

Na Zlínsku zase stojí za návštěvu zoologická zahrada v Lešné. Ta už zase tak malá není, žije v ní přes tisíc zvířat včetně goril, slonů a žiraf, přesto jde o atrakci spíše komorní, jejím plusem je rozdělení expozic podle jednotlivých kontinentů.

Pokud se spokojíte s medvědy, zkuste berounské Medvědárium, kde žijí už dávno dospělí samečci z večerníčku Méďové. Vidět je můžete kousek od centra Berouna, na zdejší Městské hoře. Když už budete v Berouně, můžete zajít i na místní rozhlednu.

Pro ty, kdo mají rádi pohádky

Příznivcům českých pohádek, především pak večerníčků je určen Dům pohádek v plzeňské čtvrti Lochotín. Děti určitě zaujme čtyřmetrová pařezová chaloupka se skluzavkami či Rákosníčkův kolotoč. Nabídku Domu pohádek doplňují tvůrčí dílny, divadlo a promítání dětských filmů.

Anebo děti vezměte rovnou na pohádku do divadla. Pokud chcete něco komornějšího a přitom v osvědčené kvalitě, kupte lístky do pražského Minoru, kde hrají pro malé i velké děti. Nově tu dávají například strhující představení A cirkus bude!? Inscenace ve stylu nového cirkusu kombinuje akrobacii, tanec, hudbu a loutky v objetí hravé divadelní poetiky, to vše v podání Cirku La Putyka.

Jde-li vám o divadlo velkolepé, nabízí se Popelka v brněnském Národním divadle, která měla premiéru koncem letošního září. Činoherní dramatizace Popelky vychází především z předlohy bratří Grimmů, bylo však přihlédnuto i k verzi Charlese Perraulta a libretu nádherného baletu Sergeje Prokofjeva. Inscenace s úžasnou scénou a nádhernými kostýmy Pavola Juráše je určena pro děti jakéhokoliv věku.

Labyrint místo bonusu

Když řeknete doma, že pojedete na nějaký hrad či zámek, obrátí vaše děti oči v sloup? Nemusí, pokud je vezmete do Loučně. Zdejší romantický zámek ale klidně vynechte, to nejzábavnější najdete před ním – jde o takzvané Labyrintárium, které tvoří celkem jedenáct venkovních bludišť a labyrintů ukrytých v zeleni anglického parku.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.