Dáváte kojenci hypoalergenní mléko? Možná nemusíte

Dáváte kojenci hypoalergenní mléko? Možná nemusíte

Kojenec, který má alergické rodiče, by měl dostávat alespoň v prvních sedmi osmi měsících života hypoalergenní umělé mléko. Alespoň tak zní oficiální doporučení, týká se to samozřejmě dětí, které jejich matka nekojí. U dětí s vyšším rizikem vzniku alergie by se mělo používat dokonce několik let. Jenže odborníci ho možná budou muset přehodnotit.

Hypoalergenní mléko se tak jako jiná umělá kojenecká mléka vyrábí z mléka kravského. Obsahuje však, zjednodušeně řečeno, už naštěpené bílkoviny, které do budoucna snižují riziko toho, že u dítěte vypukne alergie. Jeho výroba je však náročnější a tudíž je takové mléko dražší, v případě některých výrobků dokonce až několikanásobně ve srovnání s běžným umělým mlékem.

Na typu mléka zřejmě nezáleží

Nová studie australských vědců, která vyšla letos v červenci v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology však přišla se zjištěním, že podávání takto upraveného kojeneckého mléka nepřináší dětem do budoucna žádné výhody. Děti, které dostávaly výživu, obsahující běžné kravské mléko, na tom byly co do zdravotních problémů úplně stejně. Zprávu o objevu Australanů přinesl server Gate2Biotech.

Testem prošlo 600 dětí

Vědci během studie sledovali více než šest stovek dětí a zaměřili se především na to, zda pití hypoalergenního umělého mléka sníží riziko vzniku alergie v pozdějším věku. Děti začaly po ukončení plného kojení dostávat buď hypoalergenní výživu, běžnou výživu nebo kojenecké sójové mléko, které je alternativou pro děti alergické na mléko. 

Před ekzémem nechrání o nic víc než kravské

Hlavní autoři studie alergolog David Hill a výzkumník Adrian Lowe, kteří pracují v melbournském Murdoch Childrens Research Institute, na základě výsledků své mnohaleté studie tvrdí, že nepodporují obecně vydávaná doporučení o dětské výživě. „V naší studii hypoalergenní umělá mléčná výživa neměla žádný příznivý vliv na prevenci dětského ekzému, astmatu nebo senné rýmy v porovnání s výživou obsahující normální kravské mléko,” oznámil Lowe . Jeho kolega Hill k tomu řekl, že matky by se spíše měly snažit své děti ohrožené alergií déle kojit. Pokud tomu nic nebrání a dítěti mléko stačí, doporučuje se půlroční výhradní výživa pouze mateřským mlékem.

Anna Chaloupková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.